Välierä: Wolverines Blue – Sun City

Viimeksi muokattu 14.8.2017 11:21 23

(6-3)

06

(7-2)

36
1 2  
0 6 6
20 16 36

19.8.2017 klo 11:30 Helsinki

Kaari

Hanko Sun City Rautamaljaan

Gridiron Staff 20. elokuuta 2017 10:11

Sun City onnistui kaatamaan Helsinki Wolverines Bluen selkein lukemin Brahenkentällä.

Lue lisää

Kommentoi

 • 13-31

 • Wolverines U19 antaa pienen vastuksen, mutta SunCity pääsee finaaliin 99,9% todennäköisyydellä. Wolvojen Gold pieksee samanaikaisesti ECG:a Brakulla. H.anko ansaitsee tämän

 • Ottelun jännittävin anti tulee olemaan että tuleeko 35 pisteen ero ja juokseva kello jo ennen puoliaikaa vai vasta jälkeen. Wolvoilla ei tule olemaan mitään jakoa tässä pelissä, sen verran pahassa kusessa olivat Hankoa vastaan jo runkosarjan kotiottelussa muutama viikko sitten, vaikka tällöin rosteri oli täysin eri tasoa kuin nyt ja vaikka sen pelin lopulta onnistuivatkin voittamaan.

 • SunCitya vastaan asettuu II-divisioonan tuleva pronssijoukkue. Joukkue rakentuu suurelta osin Wolvojen U19 joukkueen pelaajista jotka ottivat muuten SM-hopean sarjassaan. Joukkue täydentyy veteraaneilla jotka tuovat kokemusta nuorten rinnalle. Kyllä tästä ihan hyvä peli saadaan aikaan.

  Organisaationa Helsinki Wolverines ansaitsee tulevasta viikonvaiheesta jo etukäteen suuren hatunnoston. I-divarin ja II-divarin miesten joukkueet pelaavat lähes samanaikaisesti sarjojensa välieräpelit kahdella eri paikkakunnalla. Samaisella hetkellä seuran puhtaalla pelillä sarjan kärkeä jakava U17 joukkue pelaa otteluaan Seinäjoella. Ja vielä sunnuntaina seuran naisten Vaahteraliigajoukkue isännöi Brakulla välieräpeliä. Vahva veikkaus on se, että Wolvot vie kolme neljästä pelistä ja ikävä kyllä se väliinputoaja materiaalillisestikin tulee olemaan toi Hangon peli.

 • Kyllä sekä blue että gold pelaavat välieräpelinsä Bragulla peräjälkeen. Muuten olet kyllä oikeassa kaikessa.

 • Uskomattoman hienosti saatu samalle päivälle ja muutaman tunnin sisään:
  19.8.2017 11:30 Helsinki Wol Blue-SC II-divisioona välierä
  19.8.2017 13.00 Hyvinkää Falcons-Bouncers Naisten I-divisioona
  19.8.2017 14:00 Kotka Eagles-Bears II-divisioona välierä
  19.8.2017 14:00 Lohja Lions-Bulldogs III-divisioona finaali
  19.8.2017 14:00 Helsinki Roosters-NL Naisten vaahteraliiga välierä
  19.8.2017 15:00 Helsinki Wol Gold-Ecg I-divisioona välierä
  19.8.2017 15:30 Vaasa Royals-Trojans Vaahteraliiga
  Tästä voi sitten valita mitä käy katsomassa… Ja kaikkiin näihin saadaan varmaan ihan huikeaa tuomarityöskentelyä paikalle..

 • Onkohan Wolvot varautuneet yleisöön lisäkatsomolla. Toi nykyinenhän täyttyy pelkistä SC:n pelaajista jotka jäävät matsin jälkeen katsomaan divarivälierään.

  Toi tuomarihuomio on aiheellinen. Lajin parhaat seeprat on lennätetty kuitenkin Vaasaan joten divareille ei jää kuin jämiä jäljelle.

 • Sekä hyökkäyksen että puolustuksen linjan taso laskee Goldista Bluehen ja niissä ei junnut auta vaikka takakentillä nuoret kaverit varmasti pärjäävät. Nähtäväksi jää uskalletaanko liikkuva QB Drockila peluuttaa Bluessa ?

 • Mun mielestä niiden pitäis saada pelata samalla joukkueella molemmat pelit – niinkun aiemmin kaudella

 • II-divisioonan välieräkampppailu
  Lauantaina 19.8. klo 11:30 Helsinki Wolverines Blue – Hanko SunCity

  I-divisioonan välieräkamppailu
  Lauantaina 19.8. klo 14.45 Helsinki Wolverines – Helsinki East City Giants

  Tossahan on hieno kokopäivän picknikin paikka stadin keskustassa. Mitenköhän myyvät lippuja. Aiemmin II-divari ollut ilmainen ??

 • Ei kai edelleenkään tarvitse maksaa II div, maksetaan itse, katsojat paikalle jos kiinnostaa ;). I otteluun maksaa varmaankin muutaman E (10?).

 • Kannattaisi myydä koko päivän lippua 20€ sisältäen kolme matsia, kupin kahvia ja makkaran.
  II-div välierä
  I-div välierä
  U17 peli

 • tyhmäkin kun vaikenee, hän hiljaista viisasta muistuttaa

 • https://www.facebook.com/events/1609978072406966/

  Mun mielestä varsin reilu hinnoittelu.

  ”Lipunmyynti aloitetaan kello 11 ja 10 euron hintaan sisältyy molemmat play-off -ottelut, sekä illan päätteeksi vielä U17 SM-sarjan ottetlu U17 Wolverines – Porvoon Butchers. Viimeiseen tapahtumaan on vapaa pääsy.”

 • Hyvin on hinnoiteltu, ei mulla muuta.

 • Tilanne 0-14

 • Tilanne 0-20

 • Tilanne 0-26

 • Tilanne 6-26

 • 6 – 33

 • Ottelu päättyi 6-36

 • Terve olisko jollain katsojalla kertoa tietoa tästä ottelusta? porukka odotti et SC olis antanut kovempaa kyytiä wolvoille mutta tulos ei ollut niin paha. Vai oliko wolvoilla ihan ok joukkue?

 • EI Wolvojen rosteri huono ollut. Se on selvää että ykköskorin jätkät on nyt ykkösen mukana divarin loppuun. Joukkueen romahdukset ovat sattuneet viikonlopuille joissa seuran voimaravat on ollut maksimaalisessa käytössä kaikilla sarjatasoilla. Nyt kun U19 sarja on ohi riittää rosteriin ihan ok tasoisia pelaajia. SunCity oli parempi ja se siitä. Wolvojen kehitysjoukkue täytti tehtävänsä ja moni muutoin vaihdossa aikaansa tärvännyt sai pelata tasokasta jenkkipalloa läpi kauden. Tosta porukasta useampi nousee edustusjoukkueeseen 2018.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *