Välierä: Wolverines Blue – Oulu Northern Lights

Viimeksi muokattu 16.8.2020 19:52 31

(5-0)

21

(3-2)

17
1 2  
7 14 21
10 7 17

23.8.2020 klo 15:00 Helsinki

Kaari

Wolverines Blue Rautamaljaan voitolla Northern Lightsista

Gridiron Staff 24. elokuuta 2020 16:27

Vierasjoukkueen toisen puoliajan kymmenen pisteen etumatka ei riittänyt Wolverines Blueta vastaan.

Lue lisää

Kommentoi

  • Jaaha Wolvoilla vissiin vielä jotain hampaankolossa viime vuodesta kun välierä asetettu sunnuntaille. Vai halutaanko vaan taata että torstaina pelaavat edustuksen ukot pelikunnossa? Eikö tuo joukkueeseen nimeämisenki takaraja menny jo eli pitää ilmoittaa pelaako ykkösjengissä vai kakkosjengissä ja ainoastaan junnut saa liikkua enää miten haluaa. Mielenkiintoinen matsi varmasti kyllä tiedossa

  • Naisilla välierä lauantaina.

  • Volvojen kakkosjoukkueen perinnehän on ollut se että mennään playoffeihin jotka hävitään ensimmäisellä kierroksella n. 50 pisteen erolla. Olisiko tänä vuonna asiat toisin? En usko.

  • Hyvin mahdollista, Oulu on ollut kovassa vedossa ja hölmörines ”liiga” pelaajat eivät pelaa vaan nuolevat haavojaan odottaen tulevaa häviötä roosterssia vastann

  • rlaalo ei ole voittava quuppa , ainostaan isänsä poika !!

  • Löytyykö paikallaolijoilta tilannepäivityksiä tänne?

  • Peli kuulemma tasatilanteessa 7-7

  • 7-10 puoliaika

  • 7-17

  • 21-14

  • 21-17 Siis

  • Nyt sitten vaan heittämään noppaa liiton kabinetissa rautamaljan pelipaikasta. Paksuimman ruskean kuoren lähettäjä on vahvimmilla.

  • Kilpailujärjestelmähän sanoo suoraan:

    Loppuottelu pelataan ensisijaisesti lohkon A kotona, mutta jos ottelussa on vain lohkon B-joukkueita, pelataan se näistä paremmin runkosarjassa sijoittuneen kotona.

    Eli selkeesti Pirkkalassa ilman kirjekuoria

  • Wolvot olis taas tuonut liigapelaajaa peliin. Täysin moraalitonta toimintaa ja haluan että liitto puuttuu tähän

  • ei sitten ollut vieläkään nousijaksi harmin paikka. Se että Volvot nyt pääsee 3des kerran pleijareista jatkoon ei kauhean kova suoritus ole ja mitä nyt edellinen kommentoija sarkastisesti kirjoittaa niin parempi olisi pitää katseet siellä ensi viikon pelissä josta tulee noutaja. Volvot vitsi tällä kaudella.

  • Oulun pelissä heittäminen oli Wolvoja jäljessä molemmin puolin palloa. LB toiminta heittopeleissä oli tragikoomista jos nousemista on oikeasti kaavailtu. Jotain siellä liigan garbage timellä on opittu, samoin kuin Rojolta.
    Lisäksi kannattaa miettiä yhtenäisempää hyökkäys valikoimaa, mitkä pelit toimii ja avaa muita pelejä. Vieraspelejä on vaikea voittaa, en tiedä miten suuri osa joukkueesta oli estynyt matkustamaan. Hyvää jatkoa!

  • Voihan se tietenkin olla että Wolvot ei ole samanlainen seura kuten Roosters ja Steelers jossa kaikki paukut laitetaan MIESTEN edustusjoukkueelle ja muilla ei ole mitään arvoa. Vaikka uskon kirjoittajan olevankin joku ECG fani/pelaaja joka luulee jättiläisten olevan joku seuraava dynastian tän kauden 0 recordilla

  • Oli hyvä matsi, tasokasta kakkosdivarifudista vähillä virheillä. Laalon veljekset on kehittymässä hyviksi pelimiehiksi, lihaa vielä tarvitaan pitkien luiden ylle.

    On surullista miten Suomen ainoassa jenkkifudisfoorumissa kaikesta tehdään paskaa, myös kusesta. Huudellaan surkealla kieliopilla hätäiseen kyhättyjä ”vitu se ja oli paska hastakaa kaiki vitu” mitäänsanomattomuuksia, pääasia on että pääsee länkyttämään tietämättä juuri mistään yhtään mitään. Olisin suuresti ylättynyt jos tähän perään tulisi älyllistä kommenttia, täky on järvessä…

  • millos tompuri alkaa itkemään uudella artikkelilla miten wolvojen maajoukkue miehistö jyräsi oulun ylitse hyvästä yrityksestä huolimatta ja oulusta on pidempi matka hesaan kun toistepäin yms yms ??

  • Wolvojen sivuraja kyllä voitti oulun kiukuttelevan sivurajan tässä matsissa reilusti varsinkin hyökkäyksessä vaikka muuten kaksikko Leivoja jr + Mattingly ovat aivan retardeja

  • Ehkäpä täällä alkaisi ihmiset käyttäytymään kunnolla jos myös liitto ja joukkueet tekisivät työnsä kunnolla . Pelaavat rosterit syntymävuosilla näkyviin joukkueen alle liiton sivuille. Tällöin tämmöiset kikkailut ja epäillyt rosterin sääntöjenmukaisuudesta mitä Wolvot on tänä vuonna tehneet jäisivät pois. Kannattaisi ottaa oppia koripallosta jossa vaaditaan sm sarjan joukkueilta ikävuodesta riippumatta rosteri näkyviin.

  • Miten tuo seuran sisäisten joukkueiden välillä siirtyminen menee? Säännöissä on kohta ” Siirtoja ei voi tehdä
    naisten sarjoissa 11.8.2020 ja miesten sarjoissa 17.8.2020 jälkeen lukuunottamatta mitä 6§ alempana on todettu.” https://www.sajl.fi/@Bin/21734390/SAJL+Farmisopimus+-+yhdistelm%C3%A4joukkue+ja+alempien+sarjatasojen+joukkueita+koskevat+s%C3%A4%C3%A4nn%C3%B6t+2020.pdf

    Ite ymmärrän tuon niin että enää ei olisi saanut peluuttaa noita? Missaanko jonkun kohdan

  • Joukkueiden tulee toimittaa rosteri tuomareille ja vastustajalle myös kakkosdivisioonassa. Tuomareistahan vastaa kakkosessa kotijoukkue. Sikäli mikäli jotakin epäilyksiä on, niin Oulu voinee halutessaan verrata Wolverinesin välierärosteria Butchers – Wolverines -ottelun kokoonpanoon sekä tulevan Wolverines – Roosters -ottelun kokoonpanoon. Aikaisemmissa kommenteissa hyvä esitys pelaavien rosterien näkymisestä liiton sivuilla (lähetys voisi tapahtua ottelun jälkeen tulosilmoituksen yhteydessä) jolloin vertailu olisi helpompaa kuin nyt.

  • Nuorten pelaajien siirtymisen osalta tuo taitaa mennä hieman toisin.
    Uskoisin wolvojen nuo siirtymissäännöt ykkös ja kakkosjoukkueen välillä osaavan.

  • Liiton sääntöjen mukaan saman seuran eri sarjatasojen joukkueiden välisissä siirroissa ei nuorten pelaajien siirroille ole olemassa poikkeussääntöä. Siellä on yksikäsitteisesti kirjattu siirtojen takarajaksi miesten sarjoissa kaudella 2020 päivämäärä 17.8.2020.

  • Ja alle on listattu niiden ihmisten nimet jotka ylättyvät kun tuosta säännöstä ei pidetä kiinni:

    [lista alkaa]

    [/lista loppuu]

  • Parempaa/kovempaa/opettavaisempaa peliä luvassa mitä parempia/kovempia/kokeneempia pelaajia vastajoukkueella on rosteriin laittaa. Mitä noista valittamaan. Pitää miettiä mikä on tärkeämpää, hetkellinen menestyminen alasarjadivarissa vai oman tason nostaminen ja sitä kautta korkeamman sarjapaikan metsästäminen.

  • Miksi pitää olla mitään esteitä siirroille? Täysin avoimet siirtymiset milloin tahansa. Saadaan 2. divariinkin parempaa/kovempaa/opettavaisempaa peliä ja kaikilla on mukavaa. Eiku.

    Liiton päättäjät ottivat tietoisen riskin kun eivät puuttuneet asiaan ja wol blue ei saanut mitään penaltya. Tämän ennakkotapauksen jälkeen muut voivat vaatia tasapuolista kohtelua ja jatkossa ei sääntörikkomusten perusteella voi jaella millekään joukkueelle rankkua.

  • Mitä sääntöjä Wolverines on rikkonut? Eikö nuo siirtosäännöt ole kohtuu selkeät kaikille? Jos joku seura niin Wolverines osaa niistä varmasti ottaa kaiken irti nuorten pelaajien siirroilla.

  • Joo, hävytöntä omaan saappaaseen kusemista. Perseestä. Toivottavasti Roo on KOVALLA pelipäällä tänään!

  • Tavaamaan vaan tuolta ylhäällä olevasta linkistä. Siellä on kerrottu millaiset siirrot on sallittuja saman seuran eri joukkueiden välillä. Nuorille pelaajille ei ole siellä poikkeusta. Poikkeus on sallittua vain farmijoukkue siirroissa.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *