Välierä: Steelers – Wolverines

Viimeksi muokattu 4.9.2019 16:54 97

(10-3)

21

(7-6)

17
1 2  
14 7 21
7 10 17

6.9.2019 klo 18:30 Väinölänniemi

Helsinki Wolverines ja Kuopio Steelers kohtaavat kolmatta kertaa, molempien voittaessa aiemmin kotonaan.

Kaari

Kuopio Steelers toista kertaa peräkkäin Vaahteramaljaan

Gridiron Staff 7. syyskuuta 2019 10:54

Savolaisten tuleva vastustaja selviää lauantain ottelussa Roosters – Crocodiles.

Lue lisää

Kommentoi

 • koska –
  heillä on ollut kaksi viikkoa aikaa valmistautua vain Vänärin reissuun. Terveystilanne on hyvä ja saivat myös Erkkilän takaisin. Youngin and C Johnsonin pelikunto on pieni kysymysmerkki? Young ehdottamasti tarvitaan Steelersin voittamiseen. Rojolla on nyt parempi heittosuojaus kuin edellisessä kohtaamisessa Kuuttilan ja Svallinin myötä. Auttavat myös Youngia. Ratkaisevaa on se miten Wolverines saisi pimennettyä Ndongon ja Jauhiaisen samalla tavalla kuin Helsingin kohtaamisessa. Juoksun puolustaminen on Wolverinesille haastavaa mutta toisessa ottelussa Roostersia vastaan siinä onnistuivat. Wolvot lähtee altavastaajana välierään, joten paineet ovat Steelersillä

 • Veikkaan, että aina aurinkoisella Vänärillä sataa ja turnoverit ovat isossa osassa. Molemmat joukkueet onnistuvat sulkemaan vastustajan tärkeimmät rissut ja ykkösbäkit. Pelin ratkaisee QB:n omat juoksut ja uudet rissunimet.

 • Peters voittaa Rojon noissa QB:n omissa juoksuissa.Steelers kierrättää Gerard Johnsonia (ja Uotilaa) rissuna ja keskushyökkääjänä. Wolvoilla Jabari rissuna ja RB Young pelaa slottina ja keskushyökkääjänä.

 • Ei oo Wolvot vielä antaneet hyökkäysdowneja Jacksonille… Et sillee. Tuli vaan mieleen kun katsoo kaverin statsit edellisiltä kausilta

 • Onkohan Wolverines luovuttamassa nyt liigassa, kun ei treenit maistu ?

 • rahat o finito !!

 • viepi tämän ottelun , hesalaiset on jo lyöty vaik ei sitä tiedäkkään

 • kortti käy

 • Haluaa näyttäytyä wolvojen treeneissä tiukan 2div pleijarimatsin jälkeen

 • Ei tässä nyt taidettu keskustella divari joukkueesta

 • eikö vieläkään tiedetä (2019), lahjattomat (ja turhat tyypit) treenaa??

 • Parempi, että maakuntien jengit pelaa Ratinassa, niin saadaan se iänikuinen Helesingin herrat -itku pois vihdoinkin.

 • Onko Steelers ja Roosters oikeasti niin ylivertaisia suosikkeja finaaliin? Crocoilla on pelimiehiä molemmin puolin palloa kuten Wolverinesillakin ja Hesalaisilla lisäksi erittäin rutinoitunut ja kokenut valmennuskin.

 • Mihinköhän ne on rutinoitunut?

 • Ääsjoella on ollu kautta-aikain molemmin puolin palloa pelimiehiä,mutta juuri valmennus on ollu kädetön…AINA!!!!

 • Jassoo:
  Ainakon Leivos on rutinoitunut itkijä

 • Muistetaan nyt kun huomenna peli alkaa niin Steelersillä on vähintään 11 pelaajaa hyökkäyksestä rikki

 • Olen läpi vuoden sanonut että syyskuussa Ratinalla pelaa Seinäjoki Crocodiles ja Helsinki Wolverines. Ne joille tämä tulee yllätyksenä VOI VOI

 • Näistä kommenteista en tiedä, mutta jännimmät loppupelit vuosikausiin…

 • …montaa kansalaisuutta on välierissä edustettuna?

 • Näyttäisi olevan 10 (Suomi, USA, Espanja, Iso-Britannia, Itävalta, Puola, Ranska, Ruotsi, Saksa, Unkari) eri kansalaisuutta nopealla rosterien vilkaisulla. Saa korjata jos meni väärin. Alla vielä joukkueittain eriteltynä.
  Steelers: Suomi, USA, Ruotsi, Puola, Espanja, Saksa
  Wolverines: Suomi, USA, Ranska, Iso-Britannia, Ruotsi
  Roosters: Suomi, USA, Ranska, Iso-Britannia, Itävalta
  Crocodiles: Suomi, USA, Ranska, Iso-Britannia, Saksa, Unkari

 • Nopealla arviolla nettisivujen rostereista pelikunnossa olevat ja epävarmat pelaajat välierissä (tuplapassi jenkit ovat USA sarakkeessa)
  Steelers: Suomi(31), USA(4), Ruotsi (1), Puola(1), Espanja(1), Saksa(1) 39
  Wolverines: Suomi(43), USA(9), Ranska(1), Iso-Britannia (1), Ruotsi(2) 56
  Roosters: Suomi(42), USA (3), Ranska (1), Iso-Britannia(1), Itävalta(1) 48
  Crocodiles: Suomi(29), USA(4), Ranska(3), Iso-Britannia(3), Saksa(1), Unkari(1) 41

 • >Näistä kommenteista en tiedä, mutta jännimmät loppupelit vuosikausiin…
  Samaa mieltä. Runkosarjan viimeiset merkityksettömät pelit tekevät ennakkoarvioinnin myös vaikeammaksi. Mitkä joukkueet, valmennus ja pelaajat, nostavat tasoaan eniten kun pelataan nämä oikeat ratkaisupelit? Ketkä pystyvät yllättämään pelikutsuilla ja ketkä yllätyksiin nopeammin sopeutuvat? Kenellä kasetti kestää parhaiten? Tänään ja huomenna se nähdään. Onnea plaijareihin tasapuolisesti kaikille joukkueille!

 • pelin lopputuloksesta ei ole kiistämistä, Kuopiolle toinen perättäinen finaali paikka!

  Pelipaikka ranking:

  QB , Kuopio. Johnson ei vain vakuuta enään.
  RB , Kuopio. Young loistava , mutta ei tämän hyökkäyksenlinjan takana.
  WR osasto , Wol. Liigan parhaat, mutta hyökkäyksenlinjan heikkous näkyy Johnsonin heitoissa.
  OL , Kuopio! Kuuttila ei yksin siellä pärjää, eikä herra ole vakuuttanut tällä kaudella vielä kertaakaan.
  DL , Kuopio. Mutta vain tässä vertailu parissa , siksi että Wol DL liiankin heikko. Rahan haaskausta Helsinkiläisten osalta.
  LB , Wol. Nuoret Helsinkiläiset.
  DB , Kuopio. Koska Hayden. Wol näyttää paperilla hyvältä, valmennus ei osaa käyttää pelaajia oikein. Myös yli hypetetty Kattainen aivan turha. Vaihtopenkiltä löytyisi parempaa any given day.

  Puntteri, Wol! tulevaisuuden tähti, Pulkkinen
  Place kicker, Kuopio. Hankala valinta, molemmat kuraa.

 • Niin se vain menee, että kotijoukkueen pelaajat saa jäädä odottamaan huomista välierää, niin nähdään kelle pronssi kaulaan :)

 • jäätävä rosteri

 • roosterssin punainen tomi tiilikainen alku juonnossa jo ilmoitti että roosters tulee huomenna voittamaan crocodilesin selvä numeroisesti .

 • Kuopiossa kotijoukkueen 12. pelaaja on tuomariseitsikko.

 • For special people

 • 15v reenaat lajia ja et ymmärrä pitää pallosta kiinni… :D tupla fumble on aina hienoa

 • Taisivat heittää tahallaan syötönkatkon…

 • Joo tuomaripeliä, ei lennä lippu mistään savolaisille, mutta jatkuvasti rankaistaan keltavuokkoja.

 • Petersillä pallo liimattu käteen. QB vertailussa Rojo antaa isän kädestä.

 • Paha isku päähän, ei lippua.

 • Tulkaa tuomarit vittuun sieltä sotkemasta! Siellä tulee kohta ruumiita, vitun idiootit. Vulvien pakki ajoi kypärä edellä Petersiä päähän. Eikä mitään. Turhakkeet.

 • Peters on juoksija kuten RB kun ylittää aloituslinjan, saa vetää. Isku sai Petersin pelisilmän kohdillen.

 • Vulveriinsin taklaajat ei kyllä paljon käsiä kiedo ympäri. Haetaan isoa pommia , se on ihan 50 – 60

 • Vois pitää suunsa kiinni! Raskas kuunneltava! Ois aika kiva kun olisi puolueeton kommentaattori

 • se qb vertailu? Rojo ottaa kakkoseen , koska linja. Peters ravintolat loistaa taas. Wolvo takakenttä ottaa kakkoseen.

 • Vat hävii ja romahtaa taas divariin

 • Kyllä QB pelaaminen keikahti roimasti kesken pelin Petersin eduksi. Notkahtiko Wol selkäranka eli Brokeback ?

 • Ennen finaalia jonkun pitäs vetää Peterssiä kunnolla päähän. Tarvii näköjään pikku napsun että rupee pelaamaan :)

 • ”Peters on juoksija kuten RB kun ylittää aloituslinjan, saa vetää. Isku sai Petersin pelisilmän kohdillen.” Ihan yks vitun hailee. Kypärällä ei ajeta.

 • Ei vittu onko toi lerssien biisi tehty piparit märkänä ekan roosters voiton jälkeen? Myötistä..

 • Wolverines kotiiiin taskut tyhjänäääää!!! Lisää importteeejaaa wolvoooot!!!

 • Todella viihdyttävä ottelu , playoff arvoinen ottelu. Oikea joukkue voitti

 • Minkä takia juosta itse counter pelissä vaikka linjat tukossa ja young ihan vapaana vieressä. Tämä ratkaisi pelin. Paha harkinta virhe

 • onnittelut wolvoille neljännestä sijasta , huomenna kanat ottaa parrua hanuriin !!

 • Hesalaiset tekkee huskit

 • Kasvattakaa lisää junnumääriä ja tuokaa lisää importteja niiden tilalle nii menestys ei oo kuitenkaan varmaa

 • Onhan tuo Wolvojen jenkkejä vilisevällä rosterilla ja ex-päävalmentajia täynnä olevalla staffilla varustettu joukkue Suomen jefuhistorian suurin sulaminen. Hienoa, että tuo jenkkiarmeijan nollaaminen tapahtui juuri Suomijefun 40v juhlavuotena.

 • Ylsi lampaaperse Wulvat, kaksi lampaanpersettä tuomarit, kolme lampaanpersettä William Young, vitun itkupilli ja bonuksena neljä lampaanpersettä muut Vulvien ulkkarit. Kunnon ämmälauma. Todellinen BOOM tulossa

 • Itse asiassa Wolvojen junnut pelasi hyvän pelin tänään. Ikävä kyllä kun kaksi avaavaa linebakkeria loukkaantuu annetaan liikaa tasoitusta. Hyvä ja jännittävä playoff peli jossa wolvoja on turhaa mollata. Kuopio pelasi hyvin ja voittaa mestaruuden.

 • Kasvatetaan junnuja niin sanotusti ja sitten ostetaan importteja niiden paikalle. Joka vuosi sama juttu. Kotimaiset lopettaa ja taas ostetaan lisää importeja. Taas kotimaiset lopettaa ja jne.. Tänä on nyt jatkunut jo 30v. Eikö kukaan herää tähän ongelmaan. Missä joukkueiden kasvu ja kehitys kotimaisilla.

 • Samaa mieltä ei tarvitse kuin katsoa historia tilastoja ketkä pelaa ja ketkä eivät

 • Hienoa wolvot.Hyvä ottelu ja hieno nousu liigasta. Tänään riitti tähän, mutta nälkä kasvaa ja ensi vuonna tullaan kovaa…..

 • Ihan kunnioitettava vastus pienestä kartanreunalla sijaitsevan kalastajakylän joukkueelta. Respect!

 • surakka voi tulla sitten vasta ulisemaan kun saavat saman verran seuroja kalakukko kylästään kasaan mitä helsingissä on !!

 • Onneksi Kuuttila pääsi mukaan könyään ja ottaan tollasen pelin ratkasevan mahalaskulipun

 • Siinä on vaan se ero, Wolvoissa osataan laskea rahat ja ei tarvitse puuhamiesten poseerata pankin edessä kun on laittanut nimen seuran lainan takauspaperiin. Seuraavaksi voisitte sitten urpot tehdä Tigersille saman

 • Naisten hallisarjan Suomen Mestaruus
  Tyttöjen U20 Suomen Mestaruus
  Poikien U20 Suomen Mestaruus
  Naisten Suomen Mestaruus
  Miesten 3 tai 4 tila

  Todellinen kriisiseura kyseessä?

 • Wolvojen kausi on Huskiesin murenemiseen verrattava alisuoriutuminen. Uskomaton määrä talenttia, mutta silti ei pärjätä. Olisi kiva tietää kuka joukkuetta johti kaudella. Jenkkiarmeija, Wort vai kuka? Annan valmentajillekin 5% todennäköisyyden tässä pohdinnassa. Välierään peli koheni, mutta eihän tuolla nipulla mitään pronssimitalia jahdattu. Ja mikä on tulevaisuus? Jatkaako muukalaislegioona vai saivatko tarpeekseen tällä kaudella? Riittääkö rahat toiseen tällaiseen kauteen?

  Touhu on kyllä ihan kannelmäkeläisten perinteiden jatkajille sopivaa.

 • Unohtuiko 2 divarin välieriin pääsy listalta?😂

 • Ihan sama mitä stadi vs lande -pelissä kävi. Dynastia jatkuu ja Roosters talloo savolaiset.

 • Ootko 16?

 • Aivan, Roosters voittaa Steelersin finaalissa kolmannen kerran tällä kaudella.

 • pääseekö piknik katsomoon samalla hinnalla ??

 • Volvojen saldosta, tyttöjen U20 mestaruus nyt on aika halpa titteli jos asian rehellisesti muotoilee mutta katsotaas alemmas:

  U17: volvot 1-divarissa (7v7, ei siis edes täyttä joukkuetta) 1 voitto kauden aikana.
  U15: volvot 2-divarissa (7v7, alin sarjataso mitä löytyy) 0 voittoa kauden aikana
  U13: SM, 2 voittoa kauden aikana

  Että tuota joo. Voitaneen sanoa että volvoissa ON TEHTY hyvää työtä, tulevaisuus ei ehkä kuitenkaan näytä ihan niin valoisalta kuin voisi joidenkin jutuista päätellä.

 • Jos nyt saa hieman laittaa mutkia suoriksi, niin Steelers oli kaatua hyökkäyslinjan heikkouksiin ja Wolverines kaatui asenteeseen: ”ei se voitto vaan ne highlightsit”. Pelin lopun ratkaisuyritys kikkapelillä ja pitkällä roiskaisulla vielä, kun aikaa oli jäljellä, kuvaa mielestäni laajemminkin Wolvojen kautta. Liuta tähtiä koki varmaan yksilöinä, että juuri heidän käsissään on voiton avaimet. Se lahjakkuuden laajuus, mikä heillä oli, olisi tarjonnut kaikki eväät voittaa pelit rutiinisuorituksilla ja pitkillä draiveilla silloin, kun vastustaja onnistuu muuten pysäyttämään isot pelit. Näin juuri Roosters mielestäni tekee eli peli rakentuu laadukkaisiin perusasioihin, joilla tulee TD melkein joka draivilla, vaikka pelikellosta aikaa kuluisikin. Usein se avaa myös mahdollisuuksia pieniriskisiin isoihin peleihin.
  Crokoilla tulee vaikeaa Roostersin boxin kanssa, sillä vasta nyt tarvitsee Roostersin näyttää parhaimpia kuvioitaan. Ongelmaa pahentaa se, ettei Baker omaa samoja kykyjä kuin Peters tai edes RoJo. Kaikkea voi silti tapahtua eli katsotaan ensin peli, mutta vetoa en löisi Crokojen puolesta.
  Vaahterassa Steelersillä tulee vieläkin isompia ongelmia kuin Wolvojen kanssa saada hyökkäystä pelittämään, sillä OL ei vain riitä. Tosin nyt täytyy lisätä, että ryhmä on vielä todella nuori ja parhaat vuodet edessäpäin, mutta kokemusta se vaatii lisää.

 • Olen suunnilleen samoilla linjoilla monestakin asiasta. Tosin minusta Steelersin hyökkäyksen linja ei ole se heikkous heidän hyökkäyksessä. Steelersin RB Johnson ei ole ollut oikea valinta tuohon hyökkäykseen. Kaverin tekeminen näyttää välillä todella huonolta ja jopa siltä että ei voisi vähempää kiinnostaa.

  Jos R menee maljaan, on se kuitenkin selkä suosikki vaikka onkin hävinnyt kahdesta Kuopiolle.

 • Hieno peli eilen vänärillä. Ahmat oli saanut puolustukseensa hienon virityksen runkosarjan loppuun verrattuna ja Erkkilä oli jäätävän hyvä. Samoin Steelers oli selkeästi saanut puolustuksensa iskuun tärkeään välierään, kun vertaa runkosarjan lopun taaperrukseen. Peli olisi voinut päättyä kummankin Joukkueen voittoon, nyt lopputulos oli kotijoukkueelle onnekkaampi.

  Toivotaan nyt ettei Petersin olkapää ottanut pelin lopussa hittiä, jolla finaalissa on vaikeuksia suorittaa.

 • Kari Leivoja ilmoittanut facebookissa että yhteinentaival (taas) on tullut päätökseen Wolvojen kanssa .

 • leivoja-vilkko ei mahdu samaan jengiin , luulisi että wolvoissa oltaisi se tajuttu jo , vähän tuntuis olevan yksinkertaista porukkaa wolvojen johdossa !!??

 • Vaihtoehtoisesti wolvojen johto tiesi tasan tarkkaan mitä oli tekemässä Vilkon värvätessään.

 • Kun lukeeWolvojen sivuilta Vilkon haastattelun niin ihan fiksulta suunnitelmaltahan toi kuulostaa. Jokaisen seuran elinehto on jatkuva kehittyminen ja tavoitteellisuus.

 • meinaakko tosissas että wolverinesin hallitus antaisi valmentajan toteuttaa omaa pläniään ?? eiköhän ne suunnitelmat jyrätä taas jossain puheenjohtajiston saunan lauteilla ja pitkä aikaisesta sopparista tulee tynkä !!

 • Kuulunnu jo että ”Suomi-jenkit””lähdössä Vilkon tullessa…

 • ecg taitaa saada paljon vahvistuksia ens kaudelle , hieno homma !!

 • on vitun vastenmielinen seura, toivottavasti nuo lähtevät jenkit menee vaikka Mikkeliin mielummin!

 • haluatko avata vähän enemmän tota sun antipatiaas ?? onko sut istutettu penkille jopa ecgssä ?? vai oletko salovalta !!

 • Suomi-jenkit tietty on huolissaan, ettei saakaan enää tehdä mitä huvittaa.

 • Wolvot yrittää kehittää toimintaansa ja sekin on väärin. Parempi keskittyä muukalaislegiooniin tuhlaamiseen, sillä se laji saadaan uuteen nousuun.

 • Jos muukalaislegioona lähtee wolvoista, se varmaan olisi upgrade seuralle. Nähtiin se tänä vuonna mihin Titolan huoraaminen johtaa

 • Ihan hyvä jos kehittävät, mutta hukkasivat tämän vuoden kokonaan. Jos legioona lähtee, niin kotimainen runko on yhtä vuotta huonompi.

  Mitä jäi käteen kaudesta -19?

  – häpeällinen Wort-episodi
  – kurittomuuden perinne istutettu joukkueeseen
  – kotimaista runkoa istutettu sivurajalla
  – valmentajat tatti otsassa
  – pronssimitali (hiphiphurraa)

  Ja mikä on tulevaisuus?

 • Kaikenlaista jargonia täällä saa lukea ahmoista ja Vilkosta ja ties mistä. Tosiasia kuitenkin on, että Vilkko teki suurimman duunin siihen putken alkuun, että Porvoo yleensä otti mestaruuksia 2005 ja eteenpäin. Mikään ei tule vahingossa tai pyytämättä, jonkun vaan pitää tehdä se, jos meinaa saada jotain.

  Onnea vaan ahmoille hyvästä signauksesta ja toivotaan, että työ kiittää lopussa tekijäänsä. Jos ei koita, ei voi kyllä voittaakaan.

 • Moi, Vilkko! Tästähän onkin jo pitkä aika, kun olet viimeksi ollut kehumassa itseäsi futisfoorumeilla. Mitä liiton Junnuprojektille kuuluu?

 • Katselin eilen yleisurheilun viestikisoja TV:stä kun ei ollu muuta tekemistä. Ajattelin muutaman minuutin jälkeen että kuka tälläistä katsoo. Samanaikaisesti näytettiin yleisöä katsomossa ja ällistyksekseni siellä oli enemmän katsojia kuin jefun välierässä Helsingissä ja vielä fani kamat päällä plus kannustushuudot. Oli myös kannustuslakanaa jossa kannatettiin jotain Punkalaitumen ponnistusta. Pitäisikö liittokokouksen jäsenseurat hakea oppia täältä? Laji uuteen nousuun?

 • Kuopiossa oli tilastojen mukaan 820 katsojaa ja Helsingissä 400. Onko tuo totta vai pistääkö savolaiset omaa lisää katsoja määriin?

 • Kuopiossa oli perjantaina ainakin tuo mainittu määrä katsojia ja meininki katossa koko ottelun läpi.

 • Rovaniemellä klikattu portin sisään 1027 et se siittä, maksaneita 678..

 • Oliko Velolta viety vielä penkitkin pois tunnelman parantamiseksi.
  Jos oli, niin kertoo lajin arvostuksesta pääkaupunkiseudulla

 • Olihan sieltä joitain puuosia irrotettu käsittelyä varten. Ei se tosin menoa haitannu. Seinäjoelta oli hyvä kannustusjoukko, joka sai Roostersinkin kannattajat heräilemään. Ehkä kesän paras tunnelma Velolla. Ja onpahan ens kesäks kunnostetut penkit istua.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *