Steelers – Butchers

Viimeksi muokattu 30.5.2021 13:44 55

(7-0)

51

(3-3)

00
1 2  
27 24 51
0 0 0

14.8.2021 klo 16:30 Väinölänniemi

Kaari

Steelersille 51-0 -voitto

Gridiron Staff 21. elokuuta 2021 21:49

Butchers kaatui Kuopiossa puhtain lukemin.

Lue lisää

Kommentoi

 • Porvoo vie pisteet vänäriltä sano mun sanoneen

 • oli viemässä

 • Oli kyllä

 • Tässä pelissä pelaavat syyskuussa maljassa pelaavat sanokaa mun sanoneen. Roostersissa kaikki hajalla ja Porvooseen uusi rissu ameriikoista?

 • Kaikki hajalla?
  Gruel ja Rainio olleet jo hetken pois
  Yksi Pajarinen out
  Kolme on kaikki?

 • Porvoolla ollut 16 vrk aikaa valmistautua juuri tähän peliin, siellä on koluttu kaikki kivet. Kuopiossa ollaan varmasti ali valmistautuneita. Tänään murtuu koti taika. Aion myös lyödä siitä isosti vetoa omilla rahoillani.

 • Semmie riisui kypärän päästään kentällä taklauksen jälkeen ihan vaan näyttääkseen naamansa kameralle ja virnuillakseen ja tuomareilta ei lippua, koska lerssiläinen.

 • Hahahaha hah

 • ehkä tuomaritkaan ei jaksa kuunnella Pekan itkemistä kuinka heitä kohdellaan väärin.

 • Ja taas pelkästään Butcherssille rangaistus vaikka siellä lörssi töni vielä omalla sivurajalla pelin jälkeen. Päätuomari taitaa saada ruskeita kirje kuoria ennen ja jälkeen pelin. Sitten kun vielä ihmetellään miksi tuomareita kritisoidaan ?

 • Ei muutakun takas hihnalle maanantaina 🍻 toivottavasti laitoit isolla kädellä

 • Ja siten porvoolaiset hiljaa peli jo 28 -0. Tulee vain myötähäpeä teidän kommenteista.

 • ?

 • Laittaiskohan kuopio oman kylän pojat kohta kentälle… Vai onko nuilla semmoisia

 • Tilanne

 • mutta noi tuomarit voisi kyllä hyllyttää . ja han turha tulla vinkumaan että mee ite tekemään en ole menossa mutta jos jos tonne mennään pelaaja turvallisuutta tekemään niin toi on kaukana siitä taas !! zeppeliini vois mennä jonnekin ala sarjaa tuomaroimaan kun ei äly riitä vaahtera liigaan !!

 • Sua ei edes haluttaisi tuomariksi tai edes joukkuekaveriksi kun ei kuulu kuin vinguntaa. Pelissä tekevät virheitä tuomarit, valmentajat ja pelaajat se nyt vaan kuuluu tähän epätäydelliseen maailmaan, koita kestää.

 • Porvoolaiset kävivät tänään Kuopiossa asti katsomassa vain sään. Pelin olivatkin unohtaneet sitten kokonaan…

 • Aina sama itku. Sarjajohtajaa suosivat tuomarit, eikä siellä ole oman kylän poikia jne.. Porvoo oli ihan paska ja tuota paskuutta ei saa pois kun treenaamalla. Jos silläkään. Ihan oikein meni pelin jälkeiset rankut. Porvoon vitosella ei vaan sipuli kestäny olla niin huono, niin piti sikailla pelin jälkeen.

 • Divariin vaan !

 • Antaa Lerssin ylimielisyyden vaan kasvaa, niin Roo nostaa kannua.

 • Siis rankkaatko edelleen Porvoon huonommaksi kuin Wolvot tai Royalssin? 😂 Voitko aukasta mihin tää oikee perustuu?

 • Steelers on voittanut tällä kaudella kaikki matsit. Se ei ole ylimielisyyttä, vaan fakta.
  Helsinkiläisten seurojen pitäisi hävetä, etteivät he saa tahi osaa hommata sponsseja ja rahaa mätsäämään pienen maalaiskaupungin resursseja.
  Ulina täällä vaan kirkastaa kaikkea sitä mitä Steelers on tehnyt oikein.
  Seura taloudellisesti kuosissa->pelimerkkejä hommata pelaajia -> Suomen paras valmennustiimi-> houkutteleva paikka sekä koti- että ulkkaripelaajille—> Suomen mestari.
  Siitä vaan kopioimaan!

 • Kuopio on siis houkutteleva paikka kotimaisille pelaajille? Kuitenkin tupa on palkattu täyteen ulkkareita juuri sen takia, että aukkoja ei ole saatu täytettyä kotimaisilla. Missä Steelersin merkittävät kotimaiset rekryt ovat? Pikemminkin parhaat kotimaiset lähteneet muualle.

 • UNC divariin. Royals divariin. Butchers divariin. Crocodiles divariin, hävisivät Royalsille. Wolvot divariin.
  Ensi kaudella vaahterassa pelaa Roosters ja Steelers, ja gridironin muutama älypää on tyytyväinen. Monenko kierroksen runkosarja pelataan?

 • Sponsoreita on nimenomaan helpompi hankkia pienemmillä paikkakunnilla. Helsingissä on lajeja ja sponsoria hakevia urheiluseuroja kuin sieniä sateella, ei niin vahvaa kotikaupunkiylpeyttä kun on paljon junantuomia, ja pitkälti yrityksiä, joita ei kauheasti kiinnosta paikallinen marginaalilaji.

 • Aloitetaanko nyt vaikka siitä että Roni Laine, Eero Vaija, Ville Lindsten, Tuukka Lehtonen, Hannes Harju, Aatu Suhonen näin alkuun on siirtynyt Kuopioon. Syitä en tiedä mutta sinne siirtyneet kummiskin.

 • Siis noi kotimaiset jätkät on siirtyny vuosien varrella? No onpa tosiaan vetovoimaa!!

 • Edellämainituista pelaajista muutama bongattu punases lyhdys juhlii voittoo

 • No onneksi kuopiossa ei ole kilpailua kun on vaan KuPS, Puijon pesis, savo volley, KalPa nyt näin alkuun

 • Niin Helsingissä harrastetaan montaa lajia Niin niitä harrastetaan muuallakin, sponsori puolella on Helsingissä myös mahdollisuuksia enemmän kuin meillä maalla.

 • Tieto vai arvaus? Tai miksi minä edes kysyn…

 • Helsingin kaupungin kotisivuilta löytyy lähes neljäsataa helsinkiläistä urheiluseuraa.

 • Hyvä steelers! Hieno voitto!

  Onko betoniporsas pudottanu yhtää heitettyä palloa tällä kaudella?

 • Mielenkiintoista tää oman kylän poika kommentointi täällä…
  Taitaa olla nämä ”OKP”:t aika vähissä joka jengissä… ja onko sillä jotain väliä?
  Mitä tää liiga olis jos olis OKP pakko?
  Kuinka moni näistä paikka kuntaa vaihtaneista pelaisi edelleen jos olisi pakko pelata ”omassa kylässä”
  Steelers-Butchers pelin alussa R.Laine sanoi että opiskelujen perässä vaihtoi ”kylää” ja mitä sitten vaikka olis vaihtanu ihan vaan jengin perässä? Ei halunnut enää pelata rovaniemellä…

  Jos minä jotain saisin toivoa… se olisi suomi QB pakko. Suomella on monta hyvää pelinrakentaja lahjakkuutta vaihtopenkillä. Crocojen backup qb olisi hyvin äkkiä hyvä pelinrakentaja ku saisi vähän kunnon pelikokemusta, Roostersin 2QB pelasi hyvin kun kentälle pääsi tällä kaudella, oli todella vahva käsi. Näitä on paljon ja niitä olisi paljon enemmän jos niitä olisi pakko käyttää. Se olisi aivan sama minulle menisikö se kiiminkiläinen pelinrakentaja vaikka helsingistä kuopioon ja sieltä porvoon kautta vaasaan uransa aikana.

 • Miksi juuri suomi qb pakko, miksei suomi holderi tai suomi oikea guardi pakko.

 • Ja kun niitä kotimaisia pelinrakentajia ei riitä tällä hetkellä kuin yhteen seuraan, niin sittenhän se vasta olisi kivaa seurata vaahteraa. Entä jos se suomiqb loukkaantuu? Tilalle vielä huonompi, vaikka jengissä olisi parempia pelaajia sille pelipaikalle? Jos taas loukkaantuneen saa korvata, niin aika monessa jengissä sattuisi qb loukkaantumaan.

  Pelipaikkakohtaset pakot on ihan utopiaa, jos asiaa viitsii edes hetken ajatella. Mutta tämähän se on nykyajan ongelma, asioita huudellaan ja heitellään niitä sen kummemmin itse pohtimatta. Juuri se tappaa laadukkaan keskustelun somessa (ei ole vain gridironin ongelma).

  Tässä muutamia poimintoja, joissa ei yleensä kauheasti ole viitsitty itse pohtia ennen postausta:
  – suomiqb pakko
  – import kielto
  – kaikki divariin, paitsi roo ja ste
  – kaikki virheitä tekevät tuomarit pois vaahterasta
  – vain ”oman kylän pojat” saavat pelata jengissä

 • Oih, mä tapoin laadukkaan keskustelun.

  Sorry

 • Jos qb jenkki——> vain 1 amerikkalainen……Jos qb suomalainen(ei eu importti tai koti jenkki)——> 1 jenkki puolustukseen ja 1 hyökkäykseen eikä saa olla samaa aikaa kentällä!

 • Mitä jos kotimainen QB loukkaantuu, saako jenkki tuurata? Jos saa, niin käytännössä tuo olisi max 2 jenkkiä, ei saa olla kentällä yhtä aikaa.

  Parantaisiko tuo nykytilannetta oleellisesti?

  Ja toisaalta suomi- vs eu-status on vaarallinen tie, jos niille aletaan laittamaan eri sääntöjä ja rajoitteita.

 • Olisko nyt aika laajentaa liigaa , niin että kaikki liigaan mukaan haluavat joilla on resurrsit kunnossa, niin saisivat liigalisenssin? Vaasaa ei kanntatis pudottaa ja Jos Pori / Kotka on kiinnostunut noudemaan , niin lisenssi käteen! Muuten voi uhata lajin näivettyminen.

 • Mä jakaisin tän maan joukkueet tälleen:

  – joukkueet, jotka haluavat houkutella maan parhaita kotimaisia pelaajia, ja joilla on myös halu ja resurssit hankkia vahvistuksia Yhdysvalloista ja Euroopasta tarpeen mukaan
  – joukkueet, jotka eivät halua tai pysty kilpailemaan em. joukkueiden kanssa kotimaisten tai ulkomaisten pelaajien markkinoilla, mutta jotka ovat vakiinnuttaneet paikkansa 11vs11-tasolla ja hankkivat vahvistuksia vain maltillisesti, jos ollenkaan
  – joukkueet, jotka ovat vasta nousseet 11vs11-tasolle, ja joilla on vielä pelillistä matkaa edellisiin

  Divarin kolmen kärki voisi varmasti pelata ihan hyvin liigan sijoille 5-7 jääneiden kanssa. Rovaniemi on vähän erikoistapaus. Sen jälkeen tuleekin eri tilanteessa olevia joukkueita.

  Mihin nykymuotoista ykkösdivaria tarvitaan, jos sinne ei löydy kuin aivan muutama joukkue?

 • Sitten pelataan millä pelataan. Niin kauan kuin pelataan.
  Suomi-QB pakko? Kokeiltu, huonoa peliä, ja nostaisi muutaman kelvollisen ”markkina-arvon” pilviin.
  Jenkki QB tai 2 muuta? Kokeiltu, toimikin jollain tapaa. Nyt vaan kotijenkit ja EU-passiset tekee sen että samat rahat maksettaisiin huonommille pelaajille.
  Oman kylän pojat? Vrt Itävalta jossa esim Wienin ympäristö divarijoukkueineen, kotikyläalue, mahdollistaa säännön kierron
  X määrää ei Suomen passia? Ei kokeiltu. Joskus ihmetellyt miksi. Mitkään EU-työvoimasäännöt eivät oikeasti päde.
  Ei jenkkirajoitiusta? Ei kokeiltu. Edelleen, miksei. Rahaa menisi paljon mutta parempiin pelaajiin. Verrattuna jäähdytteleviin statusmiehiin ja pelaajiin joiden argumentti on Italialainen isoisä.

 • Ei rajoituksia kokoonpanossa olisi kokeilemisen arvoinen idea.
  Kahdeksan suomipelaaja aina kentällä ja importtien määrä vapaa kokkarissa.
  Jos joku haluaa tuoda 10 jenkkiä niin tuokoon, kolme kuitenkin kerrallaan kentällä.

 • Vaahteraan 8 jengiä, jos ykkösestä joku haluaa nousta. Kakkosesta kaikki tosissaan pelaavat ykköseen, jolloin ykkönen ja kakkonen tasoittuu. Nythän tilanne on ihan hölmö, ykkösessä 4 jengiä ja kakkosessa jumalattomasti.

  Vaahteran ja ykkösen ero on resurssien puolesta kohtalainen, mutta esim. kaupungin tukien yms. kohdalla jopa merkittävä. Putoamispakko pois, varsinkin kun sieltä ykkösestä ei lähivuosina välttämättä niitä nousijoita niin paljoa ole tulossa.

 • Sinänsä hyvä ehdotus. Kuten varmaan hyvin tiedät liiton asettamat ykkösen kriteerit, sarjamaksut yms. ovat vaan liian kovia pienille seuroille. Ei kaikilla seuroilla ole taloudellisia ja muitakaan resursseja pelata ykkös divarissa. Onhan se nähty jo tälläkin kaudella.

 • @ Kyyberi

  Itse ymmärtäisin tuon sinun ehdotuksen suljettuna sarjana. Olen rohkeasti erimieltä asiasta kanssasi, en usko että olisi Suomalaisen jefun etu jos alhaalta ei joukkuita voi nousta Vaahteraliigaan muuten kuin että joku Vaahtera jengi luopuu sarjapaikastaan.
  Enemmän ongelma mielestäni on tuossa 1 divarin ja 2 divarin välissä kuin Vaahteran ja 1 divarin tällä hetkellä. Nousu ykköseen tarkoittaa seuralta aika paljon isompaa resurssi tarvetta esim. rahallisena panostuksena sekä isompaa henkilöstö tarvetta taustavoimissa tilastoinnin, juniori toiminnan etc. muodossa.

 • Ykkösdivisioonan kilpailusääntöihin kirjaus, että EU-alueen ulkopuolelta ei saa olla joukkueessa pelaajia = eli ei jenkkejä rasittamaan menopuolta. Lisäksi kriteereistä tilastointivelvoite pois, niin joko löytyy lisää joukkueita? Oulu, Pirkkala, TAFT, Jyväskylä, Mikkeli?

 • Ja kohta ei oo liigassa jengejä.

 • Onhan siellä ne Steelers ja Roosters

 • Miksi ihmeessä tilastoinnista pitäisi karsia? Se on katsojille, valmentajille, pelaajille ja scouttaajille yksi parhaista työkaluista. Jos jostain Tampereen, Turun, Oulun tms kokoisista kylistä ei löydy yhtä henkilöä pelipäivänä naputtelemaan koneelle tapahtumia ja toista kiikareiden kanssa viereen katsomaan pelaajanumeroita niin kyseessä ei ole muu kuin seuran pyörittäjien laiskuus hommata riittävästi apukäsiä ottelupäiväksi.

  Jos ei halu tai taito riitä hommaamaan riittävästi pelaajia, valmentajia tai toimihenkilöitä, niin varmasti löytyy joku mukavampi laji missä ei tarvitse ponnistella ja nähdä vaivaa niin jumalattomasti?

  Tuntuu siltä että jokaiseen lajiin piikkipaikalle pesiytyy sellaisia ihmisiä jotka ovat siellä pelkästään näkölan ja näkyvyytensä takia ja jotka kirjoittavat siten sinne ansioluetteloonsa että ovat sellaisiakin hommia joskus tehneet.

 • Tähän listaan:

  – suomiqb pakko
  – import kielto
  – kaikki divariin, paitsi roo ja ste
  – kaikki virheitä tekevät tuomarit pois vaahterasta
  – vain “oman kylän pojat” saavat pelata jengissä

  Tulee tämän myötä:

  ”Jos ei halu tai taito riitä hommaamaan riittävästi pelaajia, valmentajia tai toimihenkilöitä, niin varmasti löytyy joku mukavampi laji missä ei tarvitse ponnistella ja nähdä vaivaa niin jumalattomasti?”

  Uusi lisäys:

  – Kaikki mukavampien lajien pariin

 • @ Ygöseen jengejä

  Noilla toimilla varmastikin saisi ykköseen haluavien joukkueiden määrää hyvin lisättyä, mutta omasta mielestäni tuo taas johtaa isoon ongelmaan vaahteraan siirtymisen suhteen. Ykkösen voittajan sinne halutessa nousta tuleekin hyppäys budjeteissa sekä seuran muussa organisaatiossa entiseen verrattuna valtavaksi.

 • Sarjamääräysten ja -kriteereiden pitäisi olla tarkoituksenmukaisia. Jos kakkosessa yksikään jengi ei edes tavoittele vaahterapaikkaa moneen vuoteen, ja ykkösestäkin 1-2, niin miksei halukkaita nosteta vaahteraan ja loput pelaavat ykkösdivaria, heille sopivilla import-säännöillä? Ja sillä mentäisiin toistaiseksi?

  Avoin vs. suljettu vs. puolisuljettu (joukkuemäärä vaihtelee vuosittain) on vaikea kysymys, jokaisessa on puolensa. Mutta kun joka vuosi arvuutellaan, kuka voittaa spagun ja haluaako nousta ja samaan aikaan tipahtaminen vaahterasta voi olla taloudellisesti iso kolaus, niin pitäisi ainakin nykysysteemiä ja vaihtoehtoja tarkastella.

  Ja kuten aina yhdistyksessä, jäsenet (seurat) omaavat ylimmän päätäntävallan. Seurojen pitäisi vain tietää, mitä haluavat.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *