SPAGETTIMALJA: Royals vs Saints

Viimeksi muokattu 23.8.2022 20:25 53

(4-0)

(1-3)

26.8.2022 klo 19:00 Vaasa

Kommentoi

 • Mikä on tämän ottelun viihdearvo ? Kertokaa se minulle …

 • – tekeekö royals enemmän kuin 50 pistettä
  – tekeekö royalsin puolustus enemmän pisteitä kuin saints
  – pitääkö royalsin puolustus nollan
  – onko jälleen Sepon viimeinen ottelu pelaajana
  – jos Seppo lopettaa järkätäänkö hänelle mahdollisuus tehdä TD

  siinä nyt muutamia pointteja

 • kiinnostava yksikään noista yllämainituista 😅 iha sama mitä joku Vaasa tekee, fanboy shit kiinnostua moisista turhanpäiväisistä yksityiskohdista. Itse finaalipelin soisi olevan viihdyttävä riippumatta siitä mitkä joukkueet maljaan pääsi, mutta tämä ei taida tänä vuonna toteutua.

 • Vaasa kun lähtee tähän takki auki junnu quarterpounderilla jolla ei välttis kasetti kestä niin saapa nähdä. Pari turnoveria ottelun alkuun saattaa ratkaista paljon tuleeko tiukka peli vai läpihuutojuttu.

 • Ensin sulaa Vaasa, sitten hajoaa Tampereen kasetti, ja lopuksi ihmetellään kumpi saa pakan kokoon.

 • – Kuinka nuori Qb Haapamäki johtaa hyökkäystä
  – Kuninkaallisten nuoriso-osasto, säästelläänkö U17 SM-Finaaliin
  – 3 x Kalifan veljestä samaan aikaan kentällä
  – Yleisömäärä, onko enemmän kun Kuopion Vaahteramaljassa.
  Siinä muutamia pointteja

 • U17 SM finaali on sunnuntaina 4.9. eli tuskin niiden kundien osalta säästellään mitään sikäli kun taso riittää heillä pelata.

  Yleisömäärä tulee jäämään mollivoittoiseksi sillä ottelu sijoittuu huvilaukauden päättäjäisten kanssa päällekkäin. Se on vaasalaisille kesän toinen juhannus.

 • Sääliksi käy että se mitä Saints lähti divariin rakentamaan ei ole onnistunut. Pannukakku lässähti eikä suunta ole ylöspäin. Hyviä pelaajia varsinkin linjassa oli, joka on harvinaista mutta oliko joukkueenjohto ja valmennus ajan tasalla?

 • Mitä matkamies tarkoittaa, voitko selventää? Lähinnä siksi, että pelkkä yleisluontoinen heitto ei ota / anna yhtään mitään.

  Saintsissa on ajettu ihan kohtuudella nuorisoa / uusia pelaajia sisään. Yhteensä 11 pelaajaa kuuluu tuohon porukkaan.

  Valmenus on tehnyt sen, mitä loukkaantumisten / sairastumisten kanssa on voinut tehdä. Itselle ei aukea kommenttisi joukkueenjohdosta. Saintsissa johto keskittyy siihen, että joukkueella on fasiliteetit kunnossa ja rahaa löytyy sen mitä tarvitaan. Valmennus päättää pelaajista.

  Perjantain ottelu ei tule olemaan Saintsille helppo, se tunnustetaan Tampereella. Mutta tavoite on taistella niin pirusti ja saada enemmän pisteitä taululle mitä Saints sai Tampereella.

 • Nähdyn perusteella juuri nousseet ”mopoauto pojat” vantaalta olisi ollut ainoa järkevä vaihtoehto tähän farssiksi kutsuttavaan finaaliin. Ei riittänyt tampereella mielikuvitus valmennuksessa tai pelaajien kyvykkyys muuttaa mitään, saman asian toistaminen toivoen eri lopputulosta on… Moraalinen hopea divarista vantaalle, tekivät kuitenkin kahteen peliin kolme kertaa enemmän pisteitä vaasaa vastaan kuin muut joukkueet viiteen peliin yhteensä.

 • Kaikella kunnioituksella herra Broman, voitte pitää moraalisen hopean ihan itsellänne.

 • Kuulostaa vähän suolaiselta selittelyltä.
  Sokeakin näkee että tämä saintsin rakennus divarissa on iso fail tähän mennessä

 • Saintsin valmennus on ollut viimeiset 3 vuotta sysipaska, pohja saatiin sille tänä vuonna

 • Liiton sivulla lukee että ”Spagettimaljassa panoksena on nousuoptio Vaahteraliigaan kaudelle 2023”. Mitäs tuo tarkoittaa ? Vaasahan menee omalla ilmoituksellaan ensi kesän Liigaan. Ei siihen mitään optioita tarvita, eikös niin ?

 • Niin siis missä ovat ilmoittaneet mitään? Ainakin eilisen vastausten perusteella ei ollut selvää mitä tekee.

 • Saavat päättää nousevatko vai ei. Huhujen mukaan nouseminen ei olekaan niin selvä päätös kuin mitä kauden aikana ajateltiin

 • Eivät viimeksikään nousseet voitettuaan divarin, vaan vasta hävittyään Tampereelle välierässä. Ei liigaan kannattane nousta vaan nousemisen ilosta, vaan harkinnan jälkeen.

 • Ketään ei pakoteta nousemaan. Liiga tarjoaa option, mutta sitä ei ole pakko ottaa. Royals varmasti sen ottaa, koska toinen kausi divarissa tällä nuorella joukkueella ei ole järkevää. Todella moni olisi muusta seurasta lähtenyt tällä kaudella muualle, mutta nuoret pysyivät Vaasassa. Veikkaan että esim. Crocodiles on soitellut koko talven monelle pelaajalle, että kiinnostaako vaihtaa vihreät verkkarit päälle. Ei ole kiinnostanut.

 • Tuo värväys on toiminut vuodesta 2015 lähtien Vaasasta käsin Royalsin avainhenkilön toimesta. Jopa ihan viestitellen, jolloin niistä jää jälki sekä todisteet. Rekrytointi varmaan tapahtuu molempiin suuntiin, mutta kauden aikana ei organisaatioiden pitäisi sääntöjenkään mukaan värvätä muilta pelaajia.

 • Ei liiga mitään tarjoa vaan liigapaikat haetaan joka vuosi erikseen ja liigalisenssi myönnetään ranking järjestyksessä joukkueille. Royals nousi Eaglesin edelle rankingissa ja sillä on mahdollisuus hakea lisenssiä.

 • Tottakai jokainen yrittää värvätä pelaajia ja kasata mahdollisimman hyvän joukkueen. Tyhmiähän sekä Sjoki että Vaasa olisivat jos eivät koittaisi houkutella läheltä pelaajia itselleen.

  Onko oikeasti sääntö olemassa että ensi kautta varten ei saa värvätä pelaajia muualta? Epäilen.

 • Kauden aikana rekry ei ole suotavaa. Näin aikanaan slvittu

 • ”ei ole suotavaa”. Eli onko se sääntö vai ei?

 • Edelleen se sama BS linja jatkuu. Vaasan rosteri täynnä vaasalaisia, Seinäjoen Turun, Tampereen, Jyväskylän ja Porin pelaajia.

  Mut ei mitään Paavo hoitaa.

 • Kyseessä oli herrasmiessääntö, toimi siihen saakka kun liigaan tuli kaikkien aikojen ammattimaisin jefuseura.

 • Kuopio Steelers?

 • Herrasmiessäännöt kyllä kunnon rinkirunkkausjuttuja. Ei varmaan oo uuden seuran vika, haluaa vaihtaa paskasta pois.

 • Tässä kohta olisi asiallista nostaa taas ”omankylänhenkilöt” puheenaiheeksi 😂

 • Yli 30 Seinäjokelaista pelaajaa Crocoissa. Kerro mitä tarkoitat ”täynnä” sanalla.
  Vaasa sen rekryn aloitti muualta 2016. Kuopio jatkaa perinteitä.

 • Blah Blah kyllä Seinäjoella on lyhyt muisti. Seura joka on rekrynny Suomea ympäri ämpäri paljon ennen kuin Vikings muuttui edes Royalsiksi. Katkeruudeksi kuvio muuttui kun virta Vaasasta Seinäjoelle tyrehtyi.

 • Mitä pahaa rekryissä on? Kysehän on, ainakin liigassa, kilpaurheilusta. Minusta on ok, jos Wolvot onnistuu saamaan kotijenkit joukkoonsa. Ok, jos Kuopio tuo pelaajia Euroopasta. Ok, jos Seinäjoki tuo Tampereelta. Ok, jos joku tuo pelaajan, ja kysyntä ja tarjous kohtaa. Eiköhän tämä näin toimi vähän jokaisessa lajissa.

 • Ei mitään pahaa, kun se tehdään sovitulla tavalla.
  On normaalia että pelaajat liikkuu työn , opiskelun tms perässä.

 • Royals ilmoitti somessa eilen, että nousevat Vaahteraliigaan kaudelle 2023

 • Tässä vaiheessa vasta haetaan ja yritetään täyttää kriteerit… 😏😀

 • Ainut joka ei täyttänyt eikä täytä useampia kriteereitä on UNC.

 • ”Ainut joka ei täyttänyt eikä täytä useampia kriteereitä on UNC.”

  Joka vanhoja muistaa sitä tikulla silmään! 😆 Kausi 2022 on takana ja uudet kriteerit edessä…

 • Tuoppi ja Roope on kavereita joten jos UNC haluaa pelata liigassa niin kyllä sieltä aina niille paikka löytyy poikkeusluvalla.

 • Niin siis vaikka UNC ei täyttänyt menneitä kriteereitä niin eipä tule täyttämään kyllä tuleviakaan. No ei siinä mitään Lohjalle 16 kiloo sakkoja ja matka jatkukoon vielä kesän.

 • Katotaan nyt pelataanko ensi kauden Liiga kuudella vai seitsemällä joukkueella. Ykköseen pitää kyllä saada enemmän kuin neljä joukkuetta. Ideaali olisi 6 + 6 + loput Kakkoseen …

  Olisi ollut muuten mielenkiintoista vielä tässä syksyllä nähdä ottelu WASA vs UNC. Siis ihan vaan siksi että saataisiin selvyys näiden kahden joukkueen välisestä siidauksesta ja nokkimisjärjestyksestä Liigan valintaprosessissa. UNC taitaa olla nyt WASAn edellä vaikka faktisesti asia lienee juuri päinvastoin …

 • Seitsemällä pelataan ja joukkuueetkin on jo tiedossa. UNC on Vaasan edessä rankingissä, divari ykkönen ohittaa ainoastaan liigajumbon.

 • Ens vuosi tullaan pelaamaan kuudella, kyse vain siitä luopuuko unc nyt, talvella vai keväällä.
  Suurella mielenkiinnolla odotan unc.n 25.n pelaajan listaa kuun lopulla

 • Toivottavasti ymmärtävät luopua mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Toivottavasti olen väärässä, mutta mahdottomalta tuntuu että saisivat liigatason suomirosteria mistään kasaan.

 • Jos UNC luovuttaa niin olisko Heikkinen oikea mies johtamaan wolvojen laumaa ja lopettamaan alisuorittamisen

 • Kun.

  ”Näiden velvoitteiden kautta arvioidaan seuran kykyä osallistua vuoden 2023 sarjoihin.

  1) MAKSUT LIITTOON
  Seuran tulee suorittaa kaikki avoimet laskunsa liittoon 31.10.2022 mennessä.

  2) NUORTEN JOUKKUEET JA PELAAJAT
  Vaahteraliigajoukkueella tulee olla kaudella 2022 vähintään neljä (4) poikien amerikkalaisen jalkapallon joukkuetta, jotka
  osallistuvat liiton virallisiin sarjoihin U20, U17, U15 ja U13-nuorissa.
  Miesten 1-divisioona joukkueella tulee olla kaudella 2022 vähintään kaksi (2) poikien amerikkalaisen jalkapallon
  joukkuetta, jotka osallistuvat liiton virallisiin sarjoihin U20, U17 ja U15 -nuorissa.
  Tämän lisäksi seuralla tulee olla vähintään 25 kpl (1div 20kpl) 31.10.2022 mennessä lunastettua lisenssiä kyseisenä
  vuotena sekä 19-15v että enintään 15-vuotta täyttäneille pelaajille. (yht 50 kpl, 1-div 40kpl)
  Seuralle, joka ei täytä edellä mainittuja kriteerejä voidaan asettaa sakkomaksu lisenssin myöntämisen ehdoksi. Sakko on
  Vaahteraliigassa 2000 euroa yksi joukkue, 6000 euroa kaksi joukkuetta, 3 joukkuetta 15.000 euroa, 4 joukkuetta liigalisenssin menetys ja 1-divisioonassa enintään 1000 euroa yksi joukkue, 3000 kaksi joukkuetta.

  3) PELAAJAMÄÄRÄ
  Seuralla on tullut olla jokaisessa kauden 2022 ottelussa vähintään 20 lisenssin omaavaa pelaajaa, jotka ovat olleet
  peliasussa.”

  UNC saa ehkä sakot maksettua kuun loppuun mennessä mutta jokaikinen junnukriteeri paukkui ja heillä oli useampi ottelu kaudella 2022 jolloin heillä ei ollut vaadittavaa 20 pelaajaa pukeissa.

  Aikuisten oikeasti järkevintä kuten myös sääntöjen mukaan toimiminen tulisi johtaa siihen että UNC ei saa liigalisenssiä kaudelle 2023. Se että onko munaa liittohallituksella tehdä tuota päätöstä jää nähtäväksi mutta aika kova ennakkotapaus asetetaan mikäli nyt sovelletaan sääntöjä.

 • ”Se että onko munaa liittohallituksella tehdä tuota päätöstä jää nähtäväksi mutta aika kova ennakkotapaus asetetaan mikäli nyt sovelletaan sääntöjä.”

  Ennakkotapaus oli jo tälläkin kaudella ainakin yksi, jollei kaksi seuraa pelannut ”velaksi” eli piikki auki kaudelta 2021, taisi olla jopa vuodelta 2020. Myös aikaisempina vuosina tuota ”maksupykälää” on venytetty riippuen joukkueesta. Tuolla listalla voi pyyhkiä takalistoa.

 • Ylsikö divarissa Bears yhdessäkään pelissään tuohon 20 pelaajan vaadittavaan puettuun pelaajan määrään tai kahteen junnujoukkueeseen. Johan kauden eka divarimatsi taidettiin aloittaa 18 pelaajalla ja heikkeni vaan loppua kohden. Silti uskon että lisenssi tipahtaa automaattisesti.

 • Kuinkas nuo Kuopion junnujoukkueet?

 • Näytti olevan vain U17 divarissa Kuopiolla joukkue sarjataulukossa.

 • Tuolla on noiden junnusakkojen kohdalla tuo hankala sana ”voidaan”.
  Eli voidaan asettaa sakko, mutta yhtälailla voidaan olla asettamatta.

 • ”Eli voidaan asettaa sakko, mutta yhtälailla voidaan olla asettamatta.”

  Jos joskus ei ole annettu sakkoja jollekin joukkueelle, veikkaan ettei niitä voi enää myöhemminkään antaa muille joukkueille… Yhdistystoiminnassa yleensä kaikkia jäseniä/jäsenseuroja tulee kohdella tasapuolisesti…

 • Sakot näistä on kyllä aina annettu täysimääräisinä. Voitte kysyä Kuopiosta.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *