Roosters – Wolverines

Viimeksi muokattu 23.4.2022 11:21 75

(2-3)

13

(3-1)

26
1 2  
7 6 13
7 19 26

16.6.2022 klo 18:30 Velodromi

Kaari

Wolverines vei Stadin herruuden

Gridiron Staff 9. heinäkuuta 2022 15:51

Ottelu päättyi 13 – 26 (7 – 7).

Lue lisää

Kommentoi

 • Vahva fiilis kyllä että tänä vuonna stadi on isosti sininen. Roosters ei tule tuota boksia vastaan juoksemaan paljoa enempää kuin viime viikollakaan. Wol 35-7 oma veikkaus.

 • Yksittäiset kovatkaan pelaajat ei tee kokonaisuudesta hyvää boxia, saatika puolustusta. Roo petraa joka matsissa. Viimeks pari työtapaturmaa.

 • Hyvät yksilöt ei sitä tee tietenkään mutta hyvällä sydämmellä ei voi sanoa tästä kaudesta että Wol puolustus kokonaisuudessaan ei olisi ollut erittäin hyvä. Vaikuttavat olevan ainoa ryhmä joka voi leikkiä Kuopiolaisten kanssa edes samassa leikkipuistossa kun kaikille muille lyödään se 50 tauluun.

 • Kyllä Crocot on sielä myös haastamassa jos ne tajuaa potkia pois pahimman jarrun eli päävalmentajan

 • Noh se näyttää tällä kaudella olevan usean puolustuksen koordinaattorin ongelma että ei muuteta puolustusta vastustajaan sopivaksi vaan hakataan päätä seinään koska oma systeemi on paras!

 • Juu helposti voisi olla messissä mutta tuskin lähtevät koutsia enää vaihtamaan vaikka ehkä syytä olisikin. Varsinkin edellisen viikon peli Roota vastaan vahvistaa harhaa siitä että skeema olisi täydellinen

 • Tosi mielenkiintoinen ottelu, kaksi liigan parasta koutsia juoksuttaa täysin eri ajattelutavalla koottua joukkuetta.
  20-18

 • Joo, liigan kaksi parasta koutsia :) Toinen on siinä joukossa ja toinen ei ole lähelläkään siinä joukossa. Voit yrittää arvata kumpi on ja kumpi ei…

 • Toisella sivurajalla on liigan paras koutsi ja toisella Hakala.

 • Eiks se Wolvojen juniori-coach ole ollut potkujen uhan alla vähän väliä? Tsemppiä Wolvot 2-divarin taisteluun, te teette siitä sarjan. Ja vinkki vielä: vaahteran mestaruus vaatii kuupeen.

 • Nyt tapellaan tosissaan stadin herruudesta. Voitto tästä niin playoff kotietu näyttää hyvältä wolvojen kannalta. Tähän voitto niin välierät seuraavanlaiset:

  1. STE – BUT/ROO
  2. WOL – CRO

 • Ruutukommentaattori veti prinsiipit tunteella, kirousta sun muuta. Punaiset pojat ottaa kohta kuitenkin isän kädestä. Ainoa toivo on Sinisten pelinrakentajan useat aivopierut heitoissa. Hänen taklaamiseen juoksussa pienet punaiset linebackerit on kuitenkin pulassa.

 • Voisko siihen mikkiin laittaa tuulisuojan, hakekaa villasukka hml miehen takapaksista, jos ette muuta löydä. Ei oo niin hirveen vaikeeta tehdä lähetystä kunnolla.

 • Positiivista kuitenkin että tänään mikin tuulisuojan puuttuminen on ollut lähetyksen suurin ongelma.

 • samaa sikapaskaa ja ylipelaamista vuodesta toiseen…

 • sininen #5 saanut juuri toisen henkilökohtaisen? Ensin kuuppaan törmääminen ja sitten tuo vihellyksenjälkeinen? Pitäisi sulkea ottelusta hänetkin?

 • Mies voi lähteä getosta mutta Wol koutsit ei kyllä saanut gettoa lähtemään Irwinistä. Targeting oli lähellä jo siinä ensimmäisessä henkilökohtaisessa puntin palautuksen häirinnästä. Peli tasoittuu aivopieruilla. Naurettavaa että yksi liiton kurinpitäjistä huutaa tuomarille saattaessaan joukkueensa ulosajettua pelaajaa.

 • Henkilökohtaisia virheitä saa ottaa monta, epäurheilijamaisia vain kaksi

 • Tasaista, joskin ei viihdyttävää. Ahmojen kausi kulminoituu hyökkäyksen kutsuihin ja erityisesti numero 16 pallon heittämiskykyyn. Damn, tänään näyttää siltä ettei savolaisille löydykään haastajaa.

 • En ymmärrä miksi vuodesta toiseen seurat palkkaavat pelinrakentajan, joka ei osaa heittää. Vaikka Suomen jenkkifutiksen tasosta voi olla montaa mieltä ei Suomessa maljaa nosteta ilman todellista heittouhkaa. Eikä myöskään wolvojen hyökkäyksen linjasta hirveästi kehumista löydy, heidän uusi vahvistuksensa #53 on täysi turisti. Ikävää vaikka wolvoilla voi olla mahdollisesti liigan paras puolustus ei siitä ole apua, jos hyökkäys ei saa maaleja.

 • tuon kummempia pelinrakentajia ole nuo muutkaan? Miten mielestäsi vaikuttaisi Wolvojen hyökkäämiseen jos laittaisit hänen tilalleen kenet tahansa tämän kauden liigan pelinrakentajista? Laita vaikka yksitellen erot kaikkien ja Jabarin välillä… En siis puolustele Jabarin olevan mikään huippu-Qb mutta ihan kilpailukykyinen vaihtoehto kuitenkin.

 • Voin lyödä satasen vetoa, jos Harris korvattaisiin kellä tahansa wolvojen keskushyökkääjällä ei wolvojen hyökkäyksen suoriutuminen muuttuisi ollenkaan.

 • kun miettii niin liigan pelinrakentajat vaikuttaa tulleen tasossa alaspäin aika paljon verrattuna vaikka Brandon Connetten aikaan. Connetten Roosters oli kyllä todella kova joukkue.

 • Connetten ajasta kertoo paljon se, että herra pelasi useimmiten vain ekan puoliajan. Harvoin runkosarjassa pidempään. Aika kaukana noista ajoista ollaan Roon osalta, mutta pakko arvostaa noinkin röyhkeää nuorennusleikkausta.

 • Onko siellä Irvin takaisin kentällä? Ulosajo peruttiin?

 • Hirveä sika kun kehtaa tuulettaa, ulosajo tuollaisesta.

 • Wolverines voittaa 2div sarjan

 • Tietokilpailu kysymys: kumpia on enemmän ,ulosajoja vai lapsia ?

 • Wolvojen koutsi haastoi targetingin videon kanssa ja tuomio korjattiin oikeaksi kun ei ollut targettia nähnytkään kyseinen taklaus

 • Harvoin näkee selkeämpää targetingia ja en tiedä mitä hallusinogeeneja dumarit on vetäny, jos ne vielä videota katsomalla tuosta aivan selkeästi sikailusta vääntää laillisen. Ymmärrän toki, että Kannelmäessä asiat nähdään vähän eri tavalla.

 • Ei osu edes päähän kun Irvinin pää on roo rissun pään vieressä ja kädet on ympäri. Kontakti hartialla rintaan eli puhdas mutta saatanan kova taklaus

 • Terveisiä sinne Kannelmäkeen!

 • Käykääpä kurkkaamassa mattinglyn ig story niin näätte screenshotin jossa näkyy että kypärät on tosiaan vierekkäin

 • Joko Wolverinesin suojatut pelaajat Lipponen & Laalo päästettiin irti vai vieläkö niitä suojellaan kovempia matseja varten?

 • Parempi odottaa kohtaamista Lohjan kanssa ja päästää pedot irti vasta silloin. Laalo on väärin ymmärretty johtohahmo ja Suomi fudiksen todellinen pioneeri. Harvalla seuralla on laji ikonia pelikentällä ja sen ulkopuolella.

 • Kuuleman mukaan seurajohto on kaavaillut maiseman vaihtoa jo pidemmän aikaa Espooseen, parempien pelikenttien ja yhteistyön merkeissä. Liekö juuri Laalo tässä asialla ollut

 • Eihän Kannelmäki ole Espoossa!

 • On kyllä huikea tuo Wolvojen puolustus. Liigan paras yksikkö minun mielestä ja menee myös Kuopion ohi. Vielä kun saadaan hyökkäykseen pari napsua lisää niin saadaan oikeasti mielenkiintoinen mestaruustaisto välillä Ste-Wol.

 • Wolvot ei voita Crocoja. Crocot tasapainoisempi joukkue.

 • Crokot ei ole millään mittarilla tasapainoisempi ja häviää valmennuksessa todella rumasti.

 • Powell-krokotiilit ovat paskaa

 • Olipa kyllä kutkuttavan näköinen tuo wolvojen möhkö muodostelma, vaikkakin ottivat varaslähtöjä ja huonoja snäpejä siitä. Toivottavasti saavat reenattua paketin kasaan, sillä tuossahan näyttäisi olevan aseita vaikka mihin variaatioon.

  Viime kaudella steelers oli lyömätön samanlaisella ihmiskasalla ja edellisenä vuotena royals nuiji isoilla pojilla parrua maalialueella.

  Mukava nähdä tuommoista old school voimien mittelöä kentällä!

 • Ei Crocot häviä kuin päävalmentajan kohdalla valmennuksessa, ja tämä on uskomatonta sanoa koska W päävalmentaja on myös roskaa.

 • Valmennuksessa ehkä Crocot piirun heikompi, puolustus suht tasan, mut hyökkäys menee Crocoille. Kokonaisuutena Crocot parempi.

 • Noita valmentajavertailuja on taas vaikeaa tehdä mutta omasta mielestäni koko Wolvojen staffi on kyllä tehnyt hyvää työtä kun varsinaista heikkoa osastoa ei löydy tänä vuonna. Ehkä Leivojien pois päästäminen oli se mitä tämä organisaatio oikeasti kaipasi. Samat apuvalmentajathan siellä on pääsääntöisesti ollut jo pitkään.

 • Et vissiin tuota hyökkäyksen linjaa ole seurannut. Eilen oltiin taas ihan kusessa ja ilman puolustuksen stoppeja luvut olisivat olleet ihan muuta. Crocot jos toisivat sen neljän miehen frontin tuota hyökkäyksen linjaa vastaan niin Jabarilla olisi vielä kovempi kiire kuin Steelersiä vastaan. Siihen vielä Mike pelaamaan qb spyta niin ne omat juoksut saisi pelattua pois.

 • Puolustus saattaa kärsiä vielä pelikieltoja. Itse näin kolme tapausta jotka oli targeting. 2 Irwinillä ja 1 Slaterillä. Kypärällä pää-, niska-, hartiaseutuun ja kädet housunsaumoilla, kunnes iskusta nousivat hieman levälleen. Targeting ei ole enää vain kypärällä kypärään. Valmennus teki ottelusta tasaisemman kuin oletin. WOL huono ja Roostersilla parempi valmennus. Virheet kertoo siitä että pelaajat ei osaa sääntöjen mukaisia tekniikoita, se on valmentajan vastuulla. Nimetön Roon DL sai Wol heittoblokkaamisen näyttämään koomiselta RBt mukaanlukien. Hyvät urheiljat teki isoja pelejä lahjakkuudella voittoon, ei pelitaktiikalla. Wol värväys onnistunut paremmin, siitä propsit. Roo QB heitti toinen peli putkeen alle 50% onnistumisilla. Kuopio näyttää virherikkaan derbyn jälkeen vahvalta mestarisuosikilta.

 • Sääntökomitea edelleen korostaa tähtäämissääntöä parantaakseen pelaajien turvallisuutta,
  vähentääkseen pääkontakteja ja poistaakseen tietyt tähtäämistoimet lajista. Sääntöjen 9-1-3 ja 9-1-4
  teksti määrittää, ettei kukaan pelaaja saa tähdätä ja tuottaa voimallista kontaktia puolustuskyvyttömän
  pelaajan hartialinjan yläpuolelle tai iskeä vastustajaan kypäränsä lakiosalla. Termi ”voimallinen
  kontakti” on korvannut sanan ”aloittaa” säännön tarkoituksen selventämiseksi.
  Vuonna 2009 luotiin sääntöihin uusi kohta, joka kieltää voimallisen kontaktin kypärällä sekä
  puolustuskyvyttömään pelaajaan tähtäämisen. Nämä säännöt löytyvät nykyisin kahdesta kohdasta:
  Tähtääminen/kontaktin aloittaminen kypärän päälaella (Sääntö 9-1-3) ja Tähtääminen ja voimallinen
  kontakti puolustuskyvytöntä pelaajaa päähän tai kaulan alueelle (Sääntö 9-1-4). Kypärän käyttäminen
  aseena ja tarkoituksellisesti tähtääminen pään tai kaulan alueelle voivat aiheuttaa vakavan vaaran
  pelaajille. Rangaistukset molemmista virheistä (9-1-3 ja 9-1-4) sisältävät automaattisen ottelusta
  sulkemisen. Haluamme erityisesti painottaa, että valmentajien ja erotuomareiden tulee toimia siten,
  että pelaajat varmasti ymmärtävät ja noudattavat näitä sääntöjä. Sääntö 2-27-14 määrittelee
  puolustuskyvyttömän pelaajan.

  https://jenkkifutis.fi/wp-content/uploads/2022/03/Saantokirja-2022.pdf?fbclid=IwAR2Rjeo1F3sVSc9_HyRZ6FPh5iksoLzfNzk9a7JxvPdqB__PmM6N7Wfmex8

 • Muistanko ihan väärin vai eikö ne ollu signanneet myös jonkun Ruotsalaisen OL miehen joku tulee kun Ruotsin kausi on päättynyt

 • Irwinin puuhailussa ainoa positiivinen on, että vaikuttaisi olevan seuran linjan ja arvojen mukaista tekemistä!

 • Miten jaksetaan edelleen ulista kun tuomaristokin tilanteen uudestaan nähtyään totesi että kyseessä ei ollut targeting. Hatun nosto tuomariporukalle että oli kerrankin palleja myöntää oma virheensä ja päästää kaveri takaisin peliin.

 • Rakentavaa kritiikkiä tämä vaan on. Vaahteraliiga tuskin haluaa profoloitua likaiseksi, sääntöjä väheksyksyväksi sarjaksi. Tunteella veti yksi kurinpitäjä eilen saattaessaan seuransa ulosajettua pelaajaa kentältä. Toivottavasti ymmärsi jäävätä itsensä mutta kiihtymyksestä päätellen on riski että oli vaikuttamassa tuomion perumiseen. Tuomion peruminen oli housuun kusemista.

 • Osaako kukaan selittää mistä tämä jatkuva viha Wolverinesiä kohtaan johtuu? Lähes jokaisessa otteluketjussa myös edelliset kaudet mukaanlukien on pelkkää haukkumista.

 • Mitä joukkuetta täälä kehutaan ?

 • @Wolverines, onhan näitä syitä ja vihattuja joukkueita useampikin, ei pelkästään Wolverines. Yleensä taustalla on varmaankin ko. seuran taholta itseä tai omaa joukkuetta vastaan haitalliseksi ja/tai tahalliseksi koettu toiminta. Syynä voi siis olla seuraorganisaation, valmentajan/valmentajien/pelajien tmv. koettu toiminta ja yleensähän kateus ansaitaan. Kotisohvalta ja näppiksen takaa nimettömänä on aina helppoa ja toisaalta myös inhimillistä huudella ja haukkua toisia, vaikka ei tietäisi mitään toisten tekemien päätösten ja ratkaisujen lähtökohdista ja taustoista.

  Yli kahdenkymmenen vuoden näppituntumalla heittämällä vihatuin seura on taatusti Roosters, vaikka nyt saavat taas osakseen myös sympatiaa, kun häviävät pelejä. Muitakinjoukkueita voisi luetella, mutta se lienee täysin turhaa.

 • Kyllähän tuo wol hyökkäyslinjan toiminta on edelleen aika murheellista katsottavaa. Jonkin verran siihen on tullut valmentajavaihdoksella organisoituneempaa ilmettä, mutta kun materiaali ei riitä, se ei riitä. Vasemmalla on tehty muutos kun Voutilainen on siirretty guardin paikalle amerikkalaisen tacklen tieltä, mutta tuota amerikkalaista tacklea retuuteltiin eilen mennen tullen: ei vahvistus. Oikealla Riskua viedään samoin. Centeristä oikealle on oikeastaan hyvin murheellista. Ruotsalainen tackle oikealle ehkä auttaa jatkossa, ettei heitoissa tulla ihan Peppi Pitkätossua hyräillen läpi, mutta vaikea nähdä, että sillä olisi ratkaisevaa merkitystä kokonaisuuteen. Viisi juoksujaardia ja neljä säkkiä Steelersia vastaan ei ollut sattumaa.

  Joku voi sanoa, että saihan Wolverines eilenkin hyvin juoksujaardeja kasaan. Tämä on aivan totta. Mutta pari tekijää kannattaa tällöin huomioida: 1. Paras juoksija oli pelinrakentaja, joka on puolustukselle matematiikan kannalta aina hankala haaste. 2. Roosters puolustuslinja painaa työtä vuorotta, joten boksipelaaminen väkisin kärsii ottelun edetessä.

  Paljon pitää tapahtua, jos tällä nipulla halutaan juhlia kauden päätteeksi.

 • ”Tuomion peruminen oli housuun kusemista.”

  Joissain toisessa lajissa videotarkastuksen tuloksia kehutaan oikeudenmukaisiksi.

 • Kehutaan, JOS menevät oikein. Ei tainnut tulla lätkän MM-kisoissa paljon kehuja tuomiolle, missä Kanadan maali hyväksyttiin videolta, vaikka maali oli pois paikoiltaan.

 • Katsoppa freimi freimiltä se tilanne niin homma aukeaa sinullekkin että kyseessä tosiaan ei ole targeting. Voisin myös kuvitella että Lamminsalon tuomariporukka on nähnyt tämän tilanteen näin koska heitä ei aiheetta jonkun wolvokoutsin ulina kiinnostaisi.

 • Tässä varmaan voidaan myös todeta että valmentajilla ja tuomareilla todennäköisesti on hieman parempi käsitys säännöistä ja siitä miten niitä tulkitaan kuin keskimääräisellä Gridiron foorumisankarilla.

 • Kyllä noita videotarkistuksia on puoliajalla vedetty ennenkin ihan miten sattuu, että jos haluaa seurauskollisuuden nimissä uskoa niihin sokeasti, niin ihan oma päätös.

 • Oli targeting tai ei niin kyllähän tommoset iskut pitää saada lajista pois missä pelaajan turvallisuus on uhattuna. Sen taklauksen voi tehdä myös turvallisesti eikä burfictmaisesti. Tämä ulosajoon johtanut isku mikä nyt ei onneksi osunut päähän ja aikaisemmin vieläpä se puntin palautus missä palauttaja näyttää fair catchiä. Tämä sama kaveri kuitenkin vuodesta toiseen tekee näitä. Jos sukunimi olisi Wort niin pelikieltoa olisi tullut jo monta kertaa.

 • Se palauttaja ei muuten koskaan näyttänyt fair catchia ja se näkyy täydellisesti ruudun hidastuksessa joten mielestäni tuossakaan tilanteessa ei voida mennä sillä kulmalla että Irvin on törkeä sika.

 • Palauttaja on silti puolustuskyvytön pelaaja kunnes ottaa pallon kiinni, oli fair catch tai ei.

 • Jos katsot videon niin pallo on sylissä ennen iskua. Jos palauttaja haluaa vapaan kiinnioton niin sillon heilauttaa sitä kättä päänsä päällä.

 • Ei kyseessä ollut fair catch, kyse oli siitä, että palauttajan täytyy antaa ottaa pallo kiinni. Nyt miestä iskettiin ennen palloa tai juuri kontaktihetkellä, joka on kiellettyä:

  Kiinniottomahdollisuuden häirintä
  ARTIKLA 1.
  a. Vastaanottavan joukkueen pelaajalle, joka on pelikentän sisällä ja yrittää ottaa kiinni potkua ja on
  sijoittunut siten, että hän olisi voinut ottaa kiinni vapaapotkun tai potkun aloituslinjasta, joka on
  ylittänyt puolueettoman alueen, täytyy hänelle antaa esteetön mahdollisuus ottaa potku kiinni. (A.R.
  6-3-1:III) (A.R. 6-4-1:V,VI ja IX)
  b. Kyseessä on kiinniottomahdollisuuden häirintä, jos ennen kuin vastaanottavan joukkueen
  kiinniottaja koskee palloon, joukkueen A pelaaja tulee alueelle, joka muodostuu kiinniottajan
  hartioiden levyisenä ja yhden jaardin matkalle eteenpäin. Epäselvissä tilanteissa kyseessä on virhe.
  (A.R. 6-4-1:IV)

  (ei ollut epäselvä tilanne)

 • Miten sinisillä laseilla tätä täytyy katsoa, että voi selittää, että pallo oli sylissä ennen iskua? Eikö siellä Kannelmäessä myydä silmälaseja kun noin päättömiä selitetään? Katsokaa nyt se tilanne sivukamerasta, niin voitte lopettaa ton ankean selittelyn. Aivan selkeä virhe.

 • Mitä siellä kannelmäessä tapahtuu

 • Noromies asustele siellä

 • …näiltä Kannelmäki Whipsin kannattajilta.

 • Hei, mikä läppä toi Valastin valinta vakuuttavimmaks pelaajaks on? Ei noussu mitenkään esiin. Yksi qb sack, eikä muita merkintöjä. Paini tasaväkisesti Vehkomäen kanssa. Ehkä se on sitten vakuuttavaa. Ja onhan se toki, mutta silti.

 • Oliskohan lapsellista inhoa Jabaria vastaan Roo organisaatiossa, kun kotijoukkuehan vakuuttavimman pelaajan valitsee 😉

 • Wolverines-ECG peli.
  Eric Irvin (ECG) täysin samanlaisessa tilanteessa kuin tässä pelissä.

  SAJL:n kurinpitosääntöjen mukainen Kurinpitopäätös nro 29 – 2017 18.08.2017

  ”…Tallenteista tulee ilmi että pelaajalla ei ole yritystäkään tavoitella palloa esille tulleissa tilanteissa. Pelaaja kohdistaa taklauksensa puolustuskyvyttömään pelaajaan ylävartaloon lajille ei tyypillisellä tavalla pyrkien ainoastaan voimalliseen kontaktiin vastustajaa kohtaan. Näin tehdessään pelaaja syyllistyy kummassakin tilanteessa tekoon jossa olisi ollut syytä antaa rangaistus tarpeettomasta väkivaltaisuudesta. Pelaajan teot ovat myös Pelisääntöjen kohdan II.35.1 (Tähtääminen) mukaisia. Lisäksi pelaaja näyttää tallenteissa ”juhlistavan” taklauksiaan epäurheilijamaisella tavalla…”

 • laittaa kurinpidolle tutkittavaksi.
  Ohan toi meno härskiä jos sama herra nykyistä joukkuettaan vastaan tehnyt samoin ja siitä on asia laitettu vireille ja nyt kun pelaaja on omia niin itketään kesken pelin pelaaja takaisin. Moraalitonta porukkaa

 • Vakuuttavimman valitsee TV:n kommentaattorit – sori

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *