Jos Eaglesin pelaajia on altistunut nyt Kotkassa koronalla, toivottavasti he tajuaisivat jättää lauantain pelin välistä.
@'rona29.7.2020 18:32
Kotkan pojat ei käy baareissa, eikä myöskään dokaa.
Kattaisen haaremi29.7.2020 19:12
Kotka ei tosiaan ikinä ollut maan eniten keittoa vetävä joukkue eikä tule ikinä olemaan
Herrasmies29.7.2020 19:16
Juu ei kukaan jenkkifutaaja käy baareissa ja ravintoloissa……. No onhan se mukavaa, jos Eagles pelaaja kuitenkin testataankin positiiviseksi , niin siitähän ne mukavat leviää.
Mutta eihän tässä mitään huolta ole, kun kerran Kotkan pelaajat on maitopoikia…
Koronat30.7.2020 00:25
No jos nyt kuitenkin arvioidaan tuota korona-riskiä ihan objektiivisesti, niin kotkassa on havaittu tähän mennessä yhteensä huikeat 19 tartuntatapausta. Pääkaupunkiseudulla tapauksia on pitkälle yli 4000.
Väkilukuun suhteutettuna Kotkassa koronaa on esiintynyt 36 tapausta /100000hlö. Pääkaupunkiseudun keskiarvo on jossain reilu 350 tapausta /100000 hlö, helsingissä 421.
Niin jos jostain se wuhanin nuha lähtee jefupiireissä kiertoon, niin se ei hyvin todennäköisesti ole kotkasta.
Jep30.7.2020 07:40
Toivottavasti ecg:n pelaajat tajuavat jättää pelin väliin jos ovat poistuneet kotoaan mihinkään.
kotkan karhuvuoren josefiinassa kuultua30.7.2020 09:32
olin päiväkävelyllä parin kollegan kanssa karhuvuoressa. kävely ja keskipäivän aurinko rupesi janottamaan sen verran että piti pysähtyä joseen (cafe josefiina) teelle. siinä teetä siemaillessa en voinut olla kuulematta toisen pöydän keskustelua. kuulemma josessa oli viime perjantaina ns koronabileet. porukka oli jossain vaiheessa siirtynyt josesta amarilloon!?! tovin juttua kuunneltuani en voinut olla kysymättä että eikai kyse ole kotka eaglesin pelaajista kun gridironissa on vihjailtu siihen suuntaan. juttua kertonut henkilö kysyi minulta että osaanko pitää salaisuuden. vastasin siihen että tottakai. siihen hän vain tokaisi että niin hänkin.
minulla ei ole mitään syytä epäillä karhuvuorelaisia ja vielä vähemmän josefiinan kahvilan kanta-asiakkaita.
en suosittele ecg pelaajille lähikontaktia kotkan pelaajiin. ehdottomasti tulisi välttää tönimistä. suositukseni ei siis liity koronaan mitenkään vaan siihen että kotkalaiset eivät nesin mukaan tykkää tönimisestä ja pahoittavat herkästi mielensä siitä. erityisesti nesi
Nyt ECG on julkaissut Facebookissa joukkuekuvan. Se kertoo paljon seuran nykytilasta. Taustalle on löydetty tulostaulu, jossa murskatappion lukemat 14-55. Smile !
@matkamies QB3.8.2020 16:40
toi on jo säälittävää.
ECG on kertonut avoimesti että jjoukkue on rakennusvaiheessa. Joo tappio tuli. Mitä sitten? Kotka on kova jengi.
Kauanko3.8.2020 21:29
ECG aikoo rakentaa? Ollut rakennusvaiheessa jo todella monta vuotta ja taso vieläkin tämä? Kotka ollu pystyssä vähemmän vuosia ku ecg on ”rakentanut”… Luulisi pystyvän parempaan rakentamiseen kun Helsingissä toimii…
Kotkan3.8.2020 21:59
Menestykselle on yksi syy ja se on Nesi. Toivottavasti Kotkan touhu jatkuu kun/jos Nesi ikinä lopettaa, mutta haastavaa voi olla.
Joskus se rakentaminen ottaa varmasti aikansa ja hienoa että ECG pysynyt hyvin ykkösessä, kun sieltä ja liigasta joukkueita on kaatunut kokonaan. Taisi Wolvotkin 4 kautta hakea ykkösestä ”vauhtia”.
@Kauanko3.8.2020 22:32
Kaksi tapaa rakentaa:
Perusteet kuntoon (Juniorit/ECG)
Kaikki toiminta aikuisten ympärille (Ei junioreita/Eagles)
Kummassakohan rakentaminen onnistuu?
Matkamies QB3.8.2020 22:38
Viime vuosien perusteella rakentaminen Kotkassa on onnistunut paremmin. Joka vuosi noin suhteessa 14-55. Junnut! Ne parhaat miehet menee sitten Roostersiin kehittymään.
@@Kauanko3.8.2020 22:41
Aika moni laji-itkijä on niitä ummehtuneita urpoja jotka näkevät vain pinnan eli edustusjoukkueen. ECG tekee hyvää duunia perustan luomisessa. Organisaatio, jatkuvuus, juniorit, kilpaurheilu. Olisi aika hyvä resepti monelle seuralle muuallakin. Vaahteraliigassa vaikka Steelers on joukkue jonka tämä päivä näyttää hyvältä, mutta missä on tulevaisuus ilman junnuja. Royalsilla taas junnupohjaa luotu ja pitkällä tähtäimellä se maksaa takaisin.
Ykkösessä ECG ja Saints taitaa olla ainoat seurat tämänhetkisistä, jolla alkaa olla perustan rakennus sillä tasolla että joskus voi olla taas paikka liigassakin. Kotka ei taida sinne himotakkaan, UNC voi nousta ehkä yhdeksi vuodeksi, Porilla on vielä työ kesken samoin kuin Rovaniemellä.
@@@Kauanko3.8.2020 23:06
Luulet että siellä Vaasassa jatkuu, kun Seppo on jo ilmoittanut siirtyvänsä sivuun? 2-3 vuotta ja putoo Vaahterasta ja junnut pelaa jotain 5 vs 5.
@@@@Kauanko3.8.2020 23:21
Varmaankin aika kauan. Oot varmaankin aika ulapalla, nimittäin ei Seppo niiden junnujoukkueiden mukana pyöri.
peräsuppo3.8.2020 23:26
Seppo ”herrasmiessopimus” E:n lähteminen on parasta mitä Vaasassa tulee tapahtumaan pitkään aikaan ja homman saa kehittymään eteenpäin.
@peräsuppo3.8.2020 23:38
Moi Ari!
@@@@@Kauanko3.8.2020 23:55
Sä olet jo uponnut. Ei ne junnut miehiin ehdi ennen kuin sarjataso on pudonnut. Taidat olla naiivi junnun faija. Edustukseen pääsee jos junnun faija on johtokunnassa ja sitten se junnu näkyy ruudun highlaiteissa palaneena. Ennen kuin korvataan ulkkiksella seuraaviin deaiveihin.
Kommentoi
Kirjaudu sisään