Butchers – Steelers

Viimeksi muokattu 13.7.2020 10:59 71

(0-2)

21

(2-0)

48
1 2  
14 7 21
20 28 48

8.8.2020 klo 16:30 Porvoo

Kaari

Steelers jatkaa liigakärjessä

Gridiron Staff 9. elokuuta 2020 19:33

Kuopiolaisjoukkue ei antanut Porvoon Butchersin yllättää lauantain liigaottelussa.

Lue lisää

Kommentoi

 • AJ Wentland Steelersiin. Kova vahvistus.

 • Eikä taida vieläkään riittää, ainakin pari tulee vielä.

 • Jos Steelers tai Wolverines ei voita mestaruutta niin se on emäfloppi molemmilta seuroilta. Signaali myös harvinaisen selvä kotimaiselle ”rungolle”, maksakaa kausimaksu ja istukaa tuolla hiljaa.

 • NYT, jos seuroilla vaan olis rahaa, niin täällä pelais kohta kaikki GFL:n suuren nimet.

 • Että enää ei tarvitse edes mani tolksia, kunhan sponssit järkkää asumisen ja elämisen. Sen verta paljon innokkaita eurooppalaisia ja Eurooppaan jumiin jääneitä jenkkejä markkinoilla.

 • ”Jos Steelers tai Wolverines ei voita mestaruutta niin se on emäfloppi molemmilta seuroilta. Signaali myös harvinaisen selvä kotimaiselle “rungolle”, maksakaa kausimaksu ja istukaa tuolla hiljaa.”

  Juuri näin. Oma perusporukka laitetaan maksamaan koko lysti sillä kustannuksella, että tynkäkauden päätteeksi pääsee hieman hipaisemaan maljan tynkää ja muistelemaan mestaruuskautta sidelineltä vesipoikana. Roostersilta hieno veto osoittaa, että (lähes) kotimaisella rosterilla voidaan pelata Vaahteraliigaa ja samalla kehittää omia pelaajia. Istumalla penkillä sitä tuskin tapahtuu. Pidemmällä aikavälillä seuran omien kasvattien mielenkiinto loppuu toimintaan, kun ymmärtävät mikä on oma todellinen rooli seurassa (maksajana).

 • Onko kukaan koskaan ajatellut, että seuroissa voi olla muutakin rahaa kuin pelaajien taskuista? Miettikääpä.

 • Sääliä saa pyytämättä, kateus pitää ansaita..

  Hupsis Suomen sylkykuppi ja kotimaisten pelaajien kuppaaja Roosters (jolla muuten aina ollut importteja ratkaisemassa mestaruudet) on nyt puhdas ja esimerkillinen. Lyhyt on some-kansan muisti. Huippua Steelers!
  Viime vuonnakin 2 kovaa tukimiestä importtina, jenkki ja euro just Steelersillä.

 • Huoh aina sama valitus. Kerropa asiantuntijana kuinka leveä rosteri esim. Kuopiolla on? Moniko avainpelaaja on loukkaantunut, moniko pelasi Roostersia vastaan kahteen suuntaan, kuinka paljon kierrätettävää pelaajistoa oikeasti on ja mille rosterin leveys näytti aiempina vuosina? Niin, kunhan lämpimiksesi länkytät.

  Tää on ehkä gridironin rikkinäisin levy. Ja silloin kun Roostersiin liittyy hyviä pelaajia, ovat he vain mestaruuden perässä ja taas kakkosmiehistö ja oma perusporukka kärsii ja mitä vielä. Älkää oikeasti jaksako :D

  Ja mitä noihin Steelersin uusimpiin lisäyksiin tulee, niin ainakin jenkki LB vaikuttaa kovalle. LB ja OL ilmeisesti korvaavat keväällä peruuntuneet signaukset. Falcis myös tärkeä lisäys vähentämään Roosters-pelissä päässeitä isoja pelejä.

 • Sun mielestä kaikki Roostersin sivurajalla olleet pelaajat kävi kentällä? Eli yhtään ”omaa”, tosin näitähän ei montaa ole, poikaa EI seissyt sivurajalla kun maajoukkue pelasi kentällä? Check again – ota vaikka Ruudusta uusintana matsi käsittelyyn…

 • Mielestäni Roosters – Steelers pelissä kierrätettiin ihan hyvin pelaajia?

 • Mahtavaa, kun savolaaset panostaa.Onhan kysessä kilpasarja.Toivottavasti focus pitää ja kannu lähtee Lahdesta Kuopioon.

 • Faktahan on se että Wentland on parempi kun Hayden. Steelers nostaa kannua.

 • Viitta on Savossa

 • Onko muut sattuneet vilkaisemaan Wortin Instagramia viime aikoina? Saattaa olla, että tämäkin jamppa nähdään tänä kesänä vielä Vaahteraliigassa.

 • No ei todellakaan nähdä.

 • Wort on kuulemma signattu Vaasaan.

 • Jabarin instassa on tänään ollut et puoli maailmaa on signattu Butchersiin. Veijari C Wort on myös Butchersin mies.
  Rj Long
  C Wort
  P Courageux
  J Rivo-Estevez
  Rory Johnson
  L Mcferren
  A Roane
  D Hall

  Porvoon yöelämässä puhutaan aika paljon Englantia loppukesän ajan

 • Olisi ollut toimivampi läppä jos olisi jättänyt muutamaan pelaajaan.

 • Kyllä, ja Romar Runner on kämppiksenä

 • Te muut niitä importteja niin paljon kun haluatte, Porvoossa pelataan näillä jätkillä joilla on kesänaikana treenattu.

 • Nih. Kyllä jämpti on näin.

 • Noh mutta Porvoossa ei halutakkaan voittaa vaan säästää uuden hallituksen johdolla se on tärkeintä! Ps. Porvoo ei voita tällä kaudella yhtään peliä eikä tee yhdestäkään edes tiukkaa ja siihen suurin syy on osaamaton valmennus.

 • Kauden avauspeli OLI tiukka

 • Ja senkin ne sai sössittyä :D

 • Hyvä niin. Henkilökohtaisesti pidän sitä joka tuon kaverin vielä Suomeen palkkaa, täytenä idioottina. En pelaisi tai toimisi samassa joukkueessa hänen kanssaan.

 • Niin, jos Runnerin toisi Suomeen ni voisi pitää idioottina. Wort on ihan pelimies

 • Niin, että Wort ihan ok, Runner ei? Paljon et tiedä tai sitten trollaat.

 • paras puoli on ettei saada kiinni kentällä eikä sen ulkopuolella

 • Ja näin Roosters hankki Pajarisen korvaajan.

 • Aika hurjat loukkaantumiset. Ei oo Roosters mestari tänä vuonna.

 • Ja tuossa ei ole mitään Miron tilanteesta. Jos on vielä pelikuntoinen, kyllä ne vaivat vähintään hidastaa menoa…

 • Hurjat on muutokset kertoimissa.. olisiko ollut eilen roosters 1.3 – crocodiles 3.5 tms ja nyt 1.74 – 2.10

 • Pajarisen paluu voi tapahtua vielä runkosarjan lopulla. Veikkaan Wolvo-peliä jossa panoksena stadin kuninkuus ja uskoakseni playoffin kotietu joka stadissa ei tosin paljoa paina. Kuopion playoff-peliin lähtee näillä näkymin Royals.

 • Mistä nuo kertoimet ts. millä firmoilla liiga on kohteena?

 • Nostin hattua Roo maassa asuvilla mennään ja en enää kun muuttivat linjaa. Uskon, että se oli kaikkien etu.

 • You ain´t seen nothing yet…

 • michigan wolverines vs wasa royals

 • Steelersin ex pelaajana kommentoisin tätä jatkuvuuden vähenemistä. Nuoria pelaajia toki kehittyy mutta eivät pääse kentälle. 19 suomalaista kaveria jatkoi viime vuodelta. Yli 10 lopetti. Koko off season treenataan tiukasti ja pienellä porukalla, niin enemmän pitäisi kyllä olla peliaikaa näille.

  Seurauksena kyllästyminen vai mikä mutta ei hyvältä näytä kun ulkomailta tuodaan porukkaa paljon ja vähennetään ne viimeisetkin peliminuutit kehittymisen osalta.

 • Hyvin tiedät oman vanhan joukkueesi. 33 pelaajaa jatkoi viime kaudesta. Trolli…

 • Kyllä se on ihan oikein laskettu. En oo veljmiehiä laskenut mukaan tai edellisen vuoden ulkomaalaisia laskenut mukaan lukuunottamatta peters ja pinheiro

 • Ongelma on monisyinen. Jenkit ja monet eu pelaajat ovat yleensä paljon edellä kotimaisia pelaajia, varsinkin juniorit ovat fyysisiltä ja taktiselta osaamiseltaan liian kaukana kokoonpano paikkaa (ja hyviä junioreita ei tule vanhempiin ikäluokkiin riittävästi) . Rahaa ei ole liikaa eli kaikki maksajat kelpaavat, valmennus ja seuraryöntekijät kortilla ja silti kaikki haluavat voittaa. Aika on osoittanut ettei tämä konsepti tule pitämään suomalaista amerikkalaista jalkapalloa kehittyvänä ja suuren tulevaisuuden lajina.

  Ne joukkueet menestyvät, jotka saavat kerättyä hetkeen oman hyvän kaveriporukan, rahaa ja hypeä joukkueen ympärille. Parhaimmillaan tällainen kestää kuten Porvoossa 8-10 v ja sitten lopahtaa ja hype siirtyy pikkuhiljaa muualle. Isompi joukko sitoutuu useammaksi vuodeksi tekemään ensin nousuja ja sitten haaveilemaan voitosta. Voittamisesta kaikessa on kuitenkin aina viime kädessä kysymys, eikä nuori Suomi pelaa mentaliteetilla saa koskaan muuta kuin harrastajia aikaiseksi.

  Sepon puheet vaasan alkuajoilta kuulostivat lajin kannalta tosi hienoilta. Minä uskoin ja ajattelin, että Vaasa on ensimmäisiä, jotka räjäyttävät uuden konseptin koko laji sceneen, mutta vaikka siellä on tehty hyvää duunia hartia voimin, tulokset eivät ole ihan sitä luokkaa kuin tarkoitus oli. Resurssit eivät ole helposti luotavissa ja raha ja väen vähyys on aina ympärillämme. Vaikka loisteliasta jaksoa ei olekaan Vaasaan osunut (mestaruutta)niin hyvää työtä siellä on tehty ja hyviä joukkuetta saatu kasaan vuosittain.

  Sama hype on kellunut Kuopiossa viime vuosina, tuleeko se mestaruus nyt vihdoin ja viimein ja mitä siitä seuraisi. Jatkaisiko seutu alueen pääkaupunkiseutu tapaisena jefu keskipisteenä, joka saisi lajin pysymään voittoisena, koska paine rahan, kaikkensa antavan organisaation ja pelaajien alttarilla on loputon. Tarvitaan jatkuvaa sitoutumista ja osaamista ettei kaikki jäisi 5-10 v tähdenlennoksi.

 • Se missä Vaasa ja Seinäjoki loistavat jatkuvasti on omissa papereissa juniorityö. Varsinkin nuorimmissa junnuissa molemmilla näyttää junnuja olevan kuin meren mutaa. Ehkä niistä ~20 U11 -ikäisestä kasvaa liigatasolle 2-3 pelaajaa mutta niistä lopuistakin kasvaa todennäköisesti vähintään lajista kiinnostuneita aikuisia. On totta ettei Vaasa ole mestaruutta onnistunut voittamaan ja Crocsitkin vain kerran mutta silti: kukaan ei kiistäne kummankaan joukkueen liigakelpoisuutta / elinvoimaisuutta. Jotain Pohjanmaalla tehdään oikein.

 • Paljon on kiinni siitä, mitä tavoitellaan. Steelers on asettanut tavoitteekseen mestaruuden, hinnalla millä hyvänsä. Se tarkoittaa että kompromisseja ei tehdä. Kun katsoo Veljmiesten ja edustusjoukkueen pelejä, näkee selvästi, että tasoero kotimaisilla kärkipelaajilla ja seuraavilla on korkea. Arvostettaisiinko Steelersiä enemmän jos rämpisi liigassa, mutta importteja esim vain 4? Tuskin.
  Ne, jotka pystyvät pelaamaan Vaahteraliigan tasolla ovat vähissä Kuopiossa ja rosteri on kapea. Mutta on todettava että 12 ulkomaalaispelaajaa on todella paljon ja ei mikään kestävä tai ainakaan kovin kunnioitusta herättävä juttu. Toivottavasti tämä linja ei ole Kuopion tulevaisuuden linja.
  Siitäkin huolimatta paras joukkue voittaa. Parhaalla on myös muut puitteet (raha, resurssit, tekijät) yleensä parempia kuin muilla.

 • Nopeasti tilastoja silmäillen Roosters 2018 5 import-pelaajaa, 2019 oli 8 importtia.
  Voi olla etten kaikkia nimiä tunnista, mutta hieman saa vertailua.

  Viime vuonna Roosters toi viime hetkillä DB Latimoren, joka tulosten kannalta aika turha tuonti. Olisivat pärjänneet ilmankin.
  Sama tunne tänä vuonna AJ Wentlandista. Steelers pärjäisi ilmankin.

 • Eikös Steelersin junnutoiminta ja farmijoukkue ole vasta alkutekijöissä? Muinoin Kuopiossa asuneena ja toimintaa sivusta seuranneena jo lukioikäiset pääsivät edarin peleihin ja aloittavaan kokoonpanoon, koska muita vaihtoehtoja ei juuri ollut. Varmaan yksi syy myös sille, miksi joukkueesta löytyy useita lahjakkaita nuoria pelaajia.

  Ei tuossa seuran toiminnan kehittymisessä mielestäni mitään outoa ole. Liigaan nousun myötä paikallistason kiinnostus, mutta myös tavoitteet pysyä kilpailukykyisenä, ovat pakottaneet toiminnan laajentamiseen. Divarissa samanlaista tarvetta ei ole, vrt. Kotkan tai UNC:n junnutoiminta.

 • Saa nähdä lähtöökö Suomen kieroin kansa ”leikkimään” Porvooseen ja tästä on esimerkki viime vuodelta.Hit Hard Black!!!

 • Kummatkin on päällä mutta veljmiehilläkin on tiukkaa saada porukkaa kasaan peleihin. Junnuja ei ole tarpeeksi ja pitäisi saada enemmän innostumaan lajista. Pari vuotta sitten meininki oli aivan erilaista kun porukka oli sitoutunut ja oli reeneissä enemmän porukkaa. Koko ajan lisääntynyt europelaajien määrä mestaruuden halun takia niin samalla toisesta päästä suomalaiset jää pois. 12 ulkomaalaista on kyllä suuri määrä ja vaikuttaa paljon.

  Itsellä on vähän paha fiilis että tässä nähdään yhden kauden mestaruus ja uppoaminen kun pelaajat tai couchit lopettaa.

 • Näyttäisi tulevan kunnon selkäsauna. Toivottavasti olen väärässä…

 • Nää Porvoon-vierailut on kuopiolaisille niin vaikeita.

 • Puolustuksessa joukkueena taklaamaan loppuun saakka. Oman kylän pojat ratkaisee.

 • Mestaruudesta, Steelers!

 • Varo ettei jää kauden jälkeen kitkerää jälkimakua suuhun…

 • Butcherssin puolustus samaa mihin Vaasassa jäi. Kavereita koitetaan taklata sormenpäillä ja katellaan paidanhelmasta valmistaja merkkiä. Samaa kuraa vuodesta toiseen. Helvetti Roiko!! :D

 • Miksi pääkamera ei seuraa heittopeleissä palloa, vaan jää jatkuvasti kuvaamaan pelinrakentajaa? Sama juttu joka ottelussa.

 • …juttu on näin,kun on näitä ekoja vaahterapelejä katsonnu…ilman noita joukkueiden monia jenkkejä ja eu-importteja…finaalissa pelaisi sata varmasti Roo ja But….niin paljon on Cro,Ste,Roy ja Wol on riippuvaisii näistä ulkkareista…tää on jo nähty…

 • Mistä tää pääkameran käyttäjä on revitty?

 • Mä katsonu kans, jos jengit peluuttais vain oikeakätisiä pelaajia, niin royals ja porvoo finaalis.

 • @kyllähän…
  Ja tämä haittaa muita kuin sinua?
  Se että muut osaa scoutata tarvittaville pelipaikoille oikeat pelaajat vai se että esim. tänään 11 pelaajaa ei saa pysäytettyä yhtä jenkkiä. Mietis hetki vähän lisää sitä jo nähtyä.

 • No jos otetaan käsittelyyn esim. Kuopio…nimimerkki Surakka aikanaan hehkutti Kuopioo kun divarissa Steelers pelasi parivuotta pelkillä Suomalaisilla.Silloin todettiin että divari ja vaahtera on kaksi eri juttuu.Kuopio oli silloin divarijoukkue Suomalaisilla pelaajilla mutta tänä päivänä Kuooio on Suomalaisilla pelaajilla….divarijoukkue!!!

 • Nyt kun import-ruletista puhutaan, niin muistaakseni Roosters voitti 2012 mestaruutensa käytännössä vain kolmen tuontipelaajan kanssa. Johnson, Wilcox, Harris/Payton. Että kyllä se mahdollista on menestyä pienemmilläkin investoinneilla.

 • Onpas outoa että pääsarjassa pelaa ulkomaalaisia. Katotaan vaikkapa jääkiekkoa. Ei sielläkään oman kylän pojilla liigaa pelata. Ihme vinkumista. Ihan hyvä että ulkomaalaisia pyörii vaahterassa. Pysyy pelin taso edes jotenkin siedettävänä.

 • Tämä on just se ongelma.Osalla joukkueella on oltava paljon importteja että pelin taso pysyy heillä edes jonkinlaisella tasolla.On tätä liigaa pelattu jopa yhdellä jenkillä/suomikuupilla ja pelin taso on ollu korkealla tasolla.

 • No miksei Butchers sitten hanki importteja?

 • Ehkä siellä ollaan vastuullisempia koronan suhteen?

 • Kyllä on katkeraa menoa, jos joku tietää lääkkeet menestykseen niin se on aina väärin :D

 • Miksei NFL pelata pelkillä jenkeillä? Aivan naurettavaa syyttää jotain joukkuetta siitä, että onnistuvat kasaamaan joukkueen joka pärjää?

 • Porvoolla ihan hyvä runko. Pari suomi pelaajaa takaisin ens kaudeksi ja 5 hyvää importtia niin alkaa voittoja tulemaan.

 • Rosteriin lisää syvyyttä, viime kauden jenkit ja Jabari puolustuksen puolelle, ja Butchers haastaisi minkä tahansa liigajoukkueen. Nyt puhti näyttää riittävän puoliajalle asti, jonka jälkeen mehut loppuvat.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *