Butchers – Royals

Viimeksi muokattu 16.4.2017 10:39 58

(3-2)

14

(3-2)

19
1 2  
7 7 14
12 7 19

17.6.2017 klo 15:30 TBA

Kaari

Royals palasi voittokantaan

Gridiron Staff 25. kesäkuuta 2017 16:54

Kaksi ottelua peräjälkeen hävinnyt vaasalaisjoukkue nappasi tärkeän vierasvoiton Porvoossa.

Lue lisää

Kommentoi

 • Missä tämä matsi pelataan ? Yllä lukee pelipaikan osalta ”TBA” ja Royalsinkin sivuilla lukee `pelipaikka avoin` … What’s the story ?

 • jos viitsii käydä Butchersin sivuilta katsomassa.

  http://www.porvoonbutchers.com/

  Keskuskentällä on juoksuradat remontissa.

 • Tuntuu kuin Royals ottaisi tästäkin matsista kuokkaan. Butchersien RB:t tulevat jallittamaan Darksidea. Harmi sinänsä kun toivon Royalsin voittoa. (18-30)

 • RB:n kausi ohi, leikkausta vaativa vamma. Uusi ei ehdi tähän matsiin. Keksisiköhän vihdoinkin Vaahteraliigaseura, että Troy Rice vapautuu Unkarista lähiaikoina…

  Tämä uutinen paransi Royalsin tsäänssejä paljon ja jokainen tsäänssi on mahdollisuus.

 • Royals saa takaisin sekä Cutlanin että Jakobssonin, ja se tekee yllättävän paljon hyökkäykselle. Kun Cutlan on ollut poissa, RJ Long on ollut liian helppo pelata pois ainoana todellisena heittouhkana. Nyt Royalsilla on kaksi isoa heittokohdetta, mikä taas avaa Kaasille ja Doubitskille enemmän tilaa, ja se taas avaa Suosteen juoksuille enemmän mahdollisuuksia, samoin Jakobssonin takakentältä lähteville heittokuvioille. Cutlanin merkitystä potkupeleissä ei voi väheksyä, sillä Crocoja vastaan Cutlan pisti lähes kaikki touchbackeiksi, eikä palautuksia nähty. Sottilaren ongelmat ovat olleet aika pitkälle juuri siinä, kun näitä kakkoskohteita ei ole voitu käyttää, on heitot usein pakotettu Longille ahtaisiin tuplavartiointeihin. Toki Huskiesia vastaan taisi olla tusinan verran puhtaita pudotuksia Royalsin rissujen puolelta.

  Porvoolle iso menetys, kun Hall on poissa. Toki kun Nguyen palasi riviin, on Porvolla kolme luotettavaa ja hyvää rissua, kenelle voi koska vaan heittää palloa, eikä Karlssonikaan voi unohtaa. Royalsin takakenttä on kookas, mikä tuo pienemmille Porvoon rissuille ehkä vähän ongelmia, mutta nopeudella he sen korvaavat. Juokseva QB Jordan Moore tulee olemaan iso ase Porvoolle, ja vaikka RB – kuka sitten Porvoolla pelaakaan – saanee jonkinlaista etenemistä aikaiseksi, juuri tuon QB:n juoksu-uhan takia, ja laajan rissuosaston tarjoaman heittouhan takia.

  Puolustuksessa Porvoon linja ja tukimiehet ovat kovia, mutta takakenttä ehkä sitten se heikoin osa-alue, mikä sekään ei ole kovin huono, päinvastoin. Nyt se vielä paranee, kun ex-Royals Amudeng debytoi vanhaa joukkuettaan vastaan, ja tuo takakentälle kokoa ja nopeutta.

  Royalsin puolustuksen linja ei ole ihan sille tasolle päässyt, mitä viime kaudella. Takakenttä on hyvä, mutta kun linja ei ole saanut riittävästi painetta aikaisin, ei takakenttäkään ole loistanut. Saa nähdä jatkaako Efe Evwaraye linjassa, vai siirtyykö tukimieheksi. Linjassa on kuitenkin paljon varaa rotaatioon, mitä tukimiesten paikalla ei ole.

  Hyökkäykset ovat aika samanlaisia muuten, mutta Porvoolla enemmän juokseva QB, mutta antavat nyt tosi paljon tasoitusta RB-osastolla. Royalsilla vähemmän juokseva QB, mutta kaksi maajoukkuetason backia, ketkä ovat tosi hyviä myös heittopeleissä.

  Uskon että Royals ”palaa” tasolleen ja voittaa 1 TD:n erolla. Tiukka matsi luvassa kuitenkin!

 • Loukkaantumisia tulee aina kauden aikana ja jos suht tasaisia varamiehiä ei ole, taso voi romahtaa hetkessä. Tasot elävät myös vahvistusten ja kehittymisen kautta yllättävänkin paljon. Pienet korjaukset voivat muuttaa tehoja totaalisesti. Itse en uskaltaisi laittaa rahojani putoajan tai edes mestarin varaan. Roosters on kuin juna ja Huskies toinen suosikki, mutta on silti täysin mahdollista, ettei kumpikaan ole finaalissa. On tietenkin epätodennäköistä, ettei kumpikaan olisi, mutta välierä on voitettava ja mestaruus vielä finaalissa. Alt kan hända och det händer!

 • Molemmat ovat pakkovoiton edessä. Onko EFE mukana ?

 • Vaasa on ihan yössä, kulpa on puhkeamassa … (?)

 • kupla …

 • Hyvä WASA !

 • Ah, onpas nautinto katsoa peliä kotona TV:stä! aamulla piti tehdä ihan matsin mukaiset alkulämpimät kunnon venytyksillä lenkin sijaan. Vähän laatuaikaa rouvan kanssa ja iltapäivä remppaa. Nyt olut ja Royalsin peli telkkarissa, näyttää vielä tosi hyvälle :) . Viideltä alkaa saunavuoro, joten taitaa puoliaika tulla tilauksesta siihen saumaan. Viimeviikolla mahtava ottelupäivä Vaasassa ja nyt mahtava ottelupäivä perheen kanssa.

  Matsista: Virheitä tulee, intereitä ja fumbleja nähty. Molempien pitäisi harjoitella vielä näitä + Vaasalla 3kpl? longsnäppiä mokattu (en nähnyt ekaa) ja voi vitsi kun Ema pelaa mustissa, on kyllä hyvä pelaaja ja olis ollu käyttöä Royalsissa. Toivottavasti palaa joskus ;).

  Tuomaritkin pelaa hyvin, se Annin vihellys perjantaina onsidessä oli kyllä paha miinus tuomareille, olis vaikka valehdellu että en viheltänyt mitään ja Turun Pallo. Mutta kyllä, me suomalaiset ollaan aina niin ärsyttävän rehellisiä ettei voi pienintä tilannetajua olla. Mutta sekin peli meni mielestäni oikeaan osoitteeseen, eli tuomarit ei ratkaissu peliä.

  Isoa peukkua suomalaiselle amerikkalaiselle jalkapallolle! Ja parempi voittakoon tänään!

 • Pakko muuten kommentoida tuota keliä, elikkäs tänään on muuten kuuma päivä pelata Porvoossa. Huhhuh, jätkät on senverran märissä paidoissa että oikeasti loppupuolella matsia näkyy jos joku pelaa kahteen suuntaan. On muuten ärsyttävää kun hiki valuu silmiin tuolla kypärän sisällä. Nyt punnitaan siis talvenkin treenit. Ei pahalla, mutta kyllä Butcherssin ikinuorilla linjamiehillä voi loppua puhti pelin edetessä, ja kova joukkue vois pistää oikeasti no huddle hyökkäyksen kehään jos toisella pelaa kahteen suuntaan pelaajat. Royalsilla RJ Long on paljon kentällä.

 • Butchers #8 & #5 vitsejä noine pillastumisineen

 • Eipä mitään uutta Pennaselta. Tätähän se oli viime kaudellakin ajoittain.

 • Nooo kyllä sitä huulta pitää ja saa heittää. Kunhan se pysyy tietyissä rajoissa

 • Enemmän näyttäisi noilla afrikan geeniperimillä varustetuilla pelaajilla kentällä kiehuvan. Ihan sama ovatko kolmannen vai neljännen polven reissaajia.

 • Me kaikki nykyihmiset omataan hyvinkin sama geeniperimä, sillä ollaan lähtöisin samasta, varsin suppeasta populaatiosta nykyisen Afrikan yhdestä kolkasta levittäydytty ympäri maapalloa. Joten siinä mielessä et voi olla kauhean väärässä. Tänne nykyiselle Suomen alueelle eksyneet muodostivat lopulta varsin sisäsiittoisen populaation, mistä seuraa lähinnä sairauksia ja muita geneettisiä ongelmia. Tämä noin niin kuin yleissivistyksen perustietona.

 • Faktat kuntoon.

  Viimeisten tieteellisten tutkimusten perusteella esi-isät jakautuivat kahteen porukkaan 7,2 miljoonaa vuotta sitten nykyisten Bulgarian ja Kreikan alueella. Siitä osa sitten päätti lähteä sinne ”Afrikan yhteen kolkkaan” ja loput jäi hengailemaan euroopan mantereelle.

  Tämä ihan vain yleissivistävänä tietona. Ne 1900-luvun oppikirjat voit polttaa vanhana tietona.

 • Menkää muualle väittelee. Täällä puhutaan jenkkifutiksesta. Ketä kiinnostaa, se googlettakoon. Ihmisen alkukoti -teema on ihan oma temmellyskenttänsä.

 • Saa ja kuuluuki kiehua tämä on jenkkifudista… en tajua tätä kukkahattu menoa

 • Ceken rikkoi polvensa mutta en muistaakseni nähnyt royals median tai liiton kirjoituksessa siitä sanaakaan. Onko tietoa kuinka kävi vai onko se jollain tapaa vaijettu salaisuus?

 • Butchersin superparin kausi ohitse kun myös Moore hajotti itsensä Royals-pelissä. Kyllä nyt Butchersa koetellaan… Euroopan sarjat ovat monelta osin katkolla joten apuja saattaa löytyä tai sitten ei. Oli kuitenkin yksi tasokkaimmista jenkki-kaksikoista tämän kauden liigassa.

 • no ei se moore mikään hyvä PELINRAKENTAJA ole vaan hyvä atleetti

 • Ikävä uutinen Porvoon, mutta myös koko liigan kannalta. Porvoolla on kuitenkin kelpo suomikuuppa riveissään, ihan hyvin paikkasi Moorea, varsinkin heittopeli toimi.

 • Joo. Ihan paskoja ja saamattomia molemmat. Moore ja Hall… No joo. Kyllä Jordan Moore on erinomainen pelinrakentaja. Heittää, juoksee ja lukee peliä hiton hyvin ja on vielä hyvä johtaja. Monipuolisuudessaan liigan paras.

 • Kyllä ne Mooren heitot oli vähän niin ja näin. Mutta mainio vahvistus oli silti.

 • Tämä kaveri on saapunut Suomeen useampana vuotena ja viime vuonna Unkarin kauden päätyttyä. Ihmettelen, jos häntä ei harkita korvaamaan Darion Halliia. Se on varmaa, että Kouvola ei ole enää vaihtoehto

  http://www.americanfootballinternational.com/troy-rice-hits-milestone-hungary-first-american-score-50-tds/

 • Koska rice on wr/db ja Porvoo tahtoo rb:n en kiellä etteikö rice voisi pelata rb paikalla mutta kai siihen parempikin löytyisi

 • Porvoolla on jo uudet jenkit….

 • Ray rice ja Johnny Manziel?

 • Finaalissa Roostersia haastamaan!

 • HTT:n mukaan McRea olisi tulossa Butchersin pelinrakentajaksi.

 • Semmosta vaan mietin, että oiskohan Johnny Football kaikkien aikojen paras qb Suomessa?

 • Samaa kuultu eli McRea ja Rice. Riittääköhän Huskeja vastaan?

 • Hurttien Boomista tuli Roostersin myötä Pläts ja jussin jälkeen tulee pataan oikealta ja vasemmalta. Juhannuksen jälkeen pelkkiä tappioita.

 • Puolan finaalista saattaa löytyä Porvoon tulevat pelaajat…

 • Lester ja runner kun ovat taas 100% pelikunnossa ovat monet joukkueet hädässä huskiesin kanssa.

 • Tuli vissiin se haikailema WR lisä? Riittääkö? Ei mitään hajua.

 • Varmasti auttaa aika paljon, veikkaan. Ja toivon.

 • Vaasalaista pelaajakehitystä . Seppo tekee just toisin kuin puhui pari vuotta sitten.

 • Paniikki nappulaa painettu Vaasassa!

 • Kuka maksaa mestaruudesta eniten voittaa. Hienoa pitkäjänteistä työtä Roosters, Huskies ja Royals!

 • Mikäs paniikki Vaasalla nyt olisi? Rissun puutehan siellä on ollut koko kevään, nyt niitä alkaa vapautua. Ootellaas vaan mitä paniikkinappuloita jokainen muukin joukkue liigassa alkaa pikkuhiljaa paineleen.

 • Hyvä kaappaus royalsilta. Ja tulee kyllä tarpeeseen. Paniikkinappulaa ei tarvitse painaa jos vain juniorit ja aikuiset treenaisivat kuten sarjataso vaatii. Ei tarvitsisi tuoda apuja muualta. Tosin harmillista jos ei valmennus ole sillä tasolla että se motivoisi

 • Tuskin tuossa nyt mistään paniikista on kyse, hyvä rissu oli vapaana ja Vaasa sai hänet mukaan. Seitsemän peliä jäljellä ja Saloranta ei pelaa niitä kaikkia, toivottavasti jättää väliin helpommat pelit ja on mukana kovempia joukkueita vastaan. Jos tämän jälkeen Longin ei tarvitse olla ihan koko ajan kentällä…

 • Tällä kaudella Royals on tuonut jo kaksi täysin ensikertalaista aloittelijaa kokoonpanoon, suoraan Vaahteraliigaan. Lisäksi kaksi pelaajaa omista junnuista, ketkä ovat jo olleet aloittavassa kokoonpanossakin, ja lisäksi yhden pelaajan korkeakoulusarjasta. Omia tuodaan kokoonpanoon, mutta jos lopettavia ja poislähtijäitä on enemmän kuin potentiaalisia uusia omia nimiä, niin sillehän ei voi mitään. Samaa tapahtuu kaikissa seuroissa. Siitä en sitten osaa sanoa miksi muut ei treenaa kuten taso vaatii, ja miksi valmennus ei muualla motivoi.

 • Ruotsalaisvahvistukset ovat pikkuhiljaa vaihtuneet britteihin ja näyttää siltä, että sitoutumisen tasosta tingitään myös. Eihän tässä mitään uutta ole, ja realismi tullut Vaasassa eteen. Pelaajamäärät ovat yksinkertaisesti liian pienet, että oma kaupunki elättäisi. Väittäisin, että näin on jokaisessa Vaahteraliigatason joukkueessa. Huomiotta jää sekin, että Roosterssilla on peräti seitsemän importtia, mikä on vähemmän mitä Hämeenlinnassa, mutta vielä 2012 programmin alussa taisi olla se tason 3 jenkkiä. Onko liiga nykyään kova tasoisempi vai kotimaisten pelaajien tason yksinkertaisesti vain niin huono? Sama ilmiö toistuu myös ykkösdivarissa. Mielestäni jonkinlainen inflaatio on käynyt juniorien siirtymisessä Vaahteraan, siirtyvät kyllä aiempaa nuorempina, mutta lopettaneiden määrä on suuri. Esimerkkinä U19 sarjassa on enää neljä joukkueetta, kun vielä 10 vuotta sitten U21 sarjaa pelattiin kahdessa lohkossa. Jonkin tasoinen polarisaatio on tässäkin tapahtunut…

 • Ainut alue minkä PITÄISI elättää oma joukkue alusta loppuun, on pääkaupunkiseutu. Tällä hetkellä Roosters saa elää yksin Vaahteraliigassa, kun Wolverines ja TAFT eivät ole enää apajilla samassa sarjassa. Muilla paikkakunnilla voi olla, ja onkin, vaikeampaa. Turun ja Tampereen alueella luulisi olevan imua, mutta vastaavasti sielläkin on niin paljon muita lajeja viemässä pelaajia. Siihen nähden Vaasan n. 100.000 asukkaan lähialueelta on Royals saanut yllättävän paljon aikaan. Aikanaan Royals aloitti 2. divarissa n. 10 entisen Vikings-pelaajan voimin, ja loput lähes 30 pelaajaa olivat keltanokkia. Osa heistä jatkaa vieläkin, mutta noista n. 10 Vikings-pelaajasta enää kai kolme (?) pelaa. Vielä divariin on aika helppo hankkia pelaajia, mutta suoraan Vaahteraan vaikeampaa, vaikka olisi miten hyvä urheilija tahansa. Erikoinen ja vaativa laji, vaikea löytää pelaajia.

 • Hienoa, että Porvoo saanut lisää yrityksiä mukaan taustalle. Koomista, että Porvoon sponssit löytyvät Vantaalta ja Espoosta. Kertoo kaiken olennaisen pk-seudun seurojen varainhankintakyvystä.
  Mutta onnea Porvoo. Well done.

 • Hienoa nähdä Porvoo taas nousujohteisena. Turun ja Sjoen ahdinko ei yllätä, ja toisaalta niistä iloitsen. Tampere toivottavasti parin vuoden sisällä saa oman kylän pelaajat ajettua sisälle ja iskukykyiseksi joukkueeksi muovattua.

 • hankey@
  kerrohan nyt mitä semmoista royals on saanut aikaan, mitä ei Porvoossa, Seinäjoella tai nykyään Hämeenlinnassa ole jo saatu aikaiseksi, nämä kaupungit ovat hyvin samankokoisia.

 • @Koah
  Vaasassa on onnistuttu saavuttamaan jo kahtena vuotena peräkkäin yli 1000 katsojan katsomokeskiarvo. Luku on ylivertainen Seinäjokeen, Hämeenlinnaan ja erityisesti Porvooseen verrattuna ja juuri siksi että kaupungit ovat hyvin samankokoisia.

 • Toivon mukaan keskiarvo pysyy yhtä korkealla myös tänäkin vuonna. Edellinen kotipeli Huskyjä vastaan jäi kyllä reippaasti alle. Varainhankinnan pitää Vaasassa ehdottomasti toimiakin, koska juniorityö on vielä alussa. Kieltämättä Porvoo on onnistunut juniorityössä näistä parhaiten. Jatkuvuus on hyvällä tasolla ja koko ajan tulee uusia nousijoita. Porvoota auttaa pääkaupungin läheisyys, kun ajallinen etäisyys Vuosaaresta velolle on sama kuin Porvoon keskuskentälle. Seinäjoella harjoitellaan jatkuvuutta ja ilmeisesti jonkinlainen program on käynnissä? Hämeenlinna vähän samalla tasolla Vaasan kanssa juniorityö vielä alussa, mutta pelaajia tuntuu olevan muutenkin rosteri täynnä.

 • Ei siinä ole mitään koomista, vaan joku pelaaja, tai pelaajan kaveri sääti sponssin, niinkuin tähänkin asti. Isolta kirkoltahan käy jokunen atleetti Porvoossa jefuamassa…

 • Vaasan kohdalla pitää kuitenkin muistaa, että jenkkifutis on vaasassa uusi juttu, väitän ettei vikingsin aikana moni Vaasalainen tiennyt koko seuran olemassaolosta tai missä sarjassa pelaavat.
  Porvoon ja Seinäjoen kohdalla seurat on jo vuosikymmeniä ollut huipulla ja tunnettuja brändejä kotikaupungissa, yhtäkkistä hypetystä on vaikea tuohon rakentaa, vaikka tois viiskymmentä pomppulinnaa otteluun.
  Royalsin kohdalla pitää odotella 5-10 vuotta, niin nähdään mikä on seuran status ja mitkä on yleisömäärät, kun alkuhuuma on mennyt.

 • Miten jenkkifutis on Vaasassa uusi juttu jos sitä ollaan pelattu taukoamatta Vaasassa vuodesta 1986? Tarkoitat ehkä että Royals on Vaasassa uusi juttu varmaan. Ei siinä sen kummempaa kuin että seura onnistui luomaan nahkansa uudelleen ihan nätisti. Siihen ei ole mitään syytä miksi sama ei onnistuisi muilla paikkakunnilla.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *