Viime kaudella ykkösdivisioonan Hyvinkää Falconsissa pelannut takamies vahvistaa juuri julkaissun tiedon mukaan Wolverines-puolustusta.
Falconsin ainoana jenkkivahvistuksena viime kaudella toiminut Oscar Vazquez-Dyer saapuu Helsinkiin Serbiasta, jossa pelasi alkukauden. Takamies on Cedric Johnsonin jälkeen vasta joukkueen toinen amerikkalaisvahvistus.
Vazquez-Dyer oli viime kaudella tärkeä vahvistus ykköseen nousseelle Falconsille. Monipuolisessa roolissa pelannut pelimies erikoistui puolustuspelin lisäksi palautuksiin, joissa hän oli erityisen vaarallinen. Loppukaudesta yhdysvaltalainen nähtiin myös pelinrakentajan paikalla.
Vahvistus on tärkeä avausottelunsa murskalukemin hävinneelle Wolverinesille. Joukkue kohtaa ensi viikon maanantaina hallitsevan mestarin Helsinki Roostersin ja myöhemmin saman viikon sunnuntaina Kouvola Indiansin. Indiansia vastaan Wolverinesille on ennakkoon varsin realistiset mahdollisuudet taistella myös voitosta.
Kommentoi
Kirjaudu sisään