Roosters signasi kolmannen amerikkalaispelaajan

Gridiron Staff 12.2.2014 20:26 7 kommenttia

Helsinki Roostersin julkaiseman tiedotteen mukaan takapuolustaja John Clements on seuran kolmas ulkomaalaisvahvistus.

New Hampshire Wildcatsissa komean yliopistouran tehnyt Clements liittyy nyt kolmanteen joukkueeseensa Euroopassa. Aikaisemmilta vuosilta hänellä on kokemusta Swarco Raiders Tirolista sekä New Yorker Lionsista. Viime kaudella Lionsissa Clements voitti Tommi Pinnan kanssa Saksan mestaruuden.

Joukkueen päävalmentaja Juha Hakala on luonnollisesti tyytyväinen uuteen sopimukseen.

– Olen nähnyt Johnin pelaavan Euroopassa viimeiset kolme kautta. Hän on ensiluokkainen, nopea pelaaja, jolta löytyy pelinäkemystä. Hänen kokemuksensa ansiosta uskon, että hän voi olla puolustuksellemme loistava johtohahmo tulevalla kaudella, päävalmentaja kommentoi englanniksi seuran sivuilla.

Clements täydentää mestarijoukkue Roostersin jenkkikolmikon. Aiemmin joukkue on ehtinyt signata monivuotisen pelinrakentajansa Robert Johnsonin sekä keskushyökkääjä Jaycen Taylorin.

Lue lisää

Kommentoi

  • Roosters reagoi muiden kasvaneeseen heittouhkaan?

  • Mun mielestä Roostersilla on jenkit juuri niillä paikoilla, missä pitääkin. Taylor tuo lisää juoksu-uhkaa ja tasapainottaa joukkueen hyökkäystä. Clementsilta odotetaan varmaankin pitkälti samaa kuin Peytonilta parina viime vuonna.

  • Tuomon mielipide on mielestäni oikea, täsmävärväykset oikeille paikoille vahvistavat ja tukevat
    koko joukkuetta.

  • Itse olisin kyllä täydentänyt LB-osastoa, mutta kaipa Clements voi sitäkin pelata.

  • Laadukkaat vahvistukset näyttää Roosters tuovan maahan, ja juuri tarvittaville paikoille. Tänä vuonna joukkueelta löytyy myös juoksu-uhkaa.

  • Eihän tuo nyt hirveän huonosti mennyt viime vuonnakaan, 5,2 jaardin keskiarvolla ja 127 jaardia per peli.

  • Totta… Lähinnä pohdinkin europelejä. Siellä kasvaneesta juoksuvoimasta luulisi olevan hyötyä.