Vaahteraliigassa viidenneksi sijoittunut Porvoon Butchers on solminut sopimuksen yhdysvaltalaisen pelinrakentajan Jabari D. Harrisin kanssa kaudesta 2014.
Isokokoinen (185cm/100kg) pelinrakentaja tuo Porvooseen sekä heitto-, että juoksu-uhkaa. NAIA-tason MidAmerican Nazarene Universityssa viime kaudella pelannut Harris on edustanut aiemmin Division II -tason Southwestern Oklahoma State Universitya, jossa hän pelasi Wildcat-pelinrakentajaa ja sittemmin puolustuksen takamiestä. Viime kaudella MNU:ssa Harris heitti yhdeksässä ottelussa 34 yrityksellä 349 ja neljä maalia. Lisäksi juoksupelissä syntyi 336 jaardia ja viisi maalia loistavalla liki 10 jaardin keskiarvolla. MNU:n ykköspelinrakentaja viime kaudella oli toisen vuoden pelaaja Trent Hedlund.
Vaikka 21-vuotias Harris ei saanutkaan yliopistourallaan vastuuta joukkueensa ykköspelinrakentajana, uskoo Butchers miehen olevan hyvä valinta joukkueen hyökkäyksen johtajaksi ensi kaudella. Kelpo kauden Porvoossa viime kesänä pelannut Bill Ashburn oli myös varapelinrakentaja yliopistourallaan. Harrisin soveltuvuutta edesauttaa epäilemättä se, että hän on entisenä sprintterinä äärimmäisen nopea. Harris uskoo pystyvänsä auttamaan Butchersia monipuolisesti ensi kesänä.
– Olen hyvä johtaja ja minulla on korkea peliäly. Minulla on myös vahva käsi ja nopeat jalat. Tämä kaksoisuhka helpottaa pelin hallintaa ja pitää puolustukset varpaillaan. Vaikka olen isokokoinen olen myös nopea. Juoksin viime vuonna 40 jaardia aikaan 4,45 sekuntia. Tavoitteena on ennen Suomeen saapumistani saada aika tippumaan 4,4 tai jopa 4,3 sekuntiin, Harris kertoo.
Ensimmäistä kertaa Eurooppaan saapuva Harris on kuullut Suomesta hyvää. Mies on innoissaan sopimuksestaan ja odottaa pääsevänsä jo Suomeen.
– Tiedän, että Butchers on todella kilpailukykyinen ja nuori joukkue, jonka suurimmat tavoitteet ovat kasvaa joukkueena ja todistaa olevansa varteenotettava kilpailija tasokkaassa Vaahteraliigassa kaudella 2014. Olen kiitollinen tästä mahdollisuudesta, jonka Butchers minulle antoi, ja aion ottaa siitä kaiken irti, Harris kommentoi tyytyväisenä.
Ulkomaalaispelaajia on usein houkuttelevaa arvioida etukäteen heidän yliopistomenestyksensä perusteella. Menestyksestä on toki etua, mutta se ei aina kerro koko kuvaa. Esimerkiksi maamme viime vuosien menestynein amerikkalaispelinrakentaja Robert Johnson pelasi Texas Techissa laitahyökkääjänä.
Jabari Harrisin haastattelusta erityiskiitokset: Arttu Tennberg / Porvoon Butchers.
Kommentoi
Kirjaudu sisään