Jenkkipelinrakentaja Jyväskylään

Gridiron Staff 2.3.2013 12:23 Ei kommentteja

Evan Mozzochin sopimus tietää samalla sitä, ettei Santeri Supi pelaa amerikkalaista jalkapalloa kesällä 2013.

Idaho State Bengalsissa vähälle peliajalle jäänyt Evan Mozzochi siirtyi sittemmin kakkosdivisioonatason Western Oregoniin, missä hän heitti kaudella 2011 kymmenessä ottelussa 2027 jaardia ja 16 touchdownia.

Jaguaarien päävalmentaja BJ Jensen on tyytyväinen 24-vuotiaan Mozzochin sopimukseen.

– Olemme saaneet juoksupelimme toimivaan hyvin Fly sweep-järjestelmän ansiosta. Muzzochin tasoisen pelinrakentajan ansiosta pystymme lisäämään heittouhkaa ja heittopeliemme määrää, Jensen kertoo seuran sivuilla.

Sopimus varmistaa spekuloinnit vuosia Jaguaareja johdattaneen Santeri Supin terveydentilasta. Seuran sivulla todetaan suoraan, että Supi jättää ainakin kauden 2013 väliin. Vuonna 2011 Helsingin Velodromilla päähän kohdistuneen iskun kärsinyt Supi joutui jättämään koko viime kauden väliin, kun oireet palasivat kevätkauden 2012 A-junioriotteluissa. Ymmärrettävästi Jaguaarit ja Supi eivät halua ottaa riskejä näin vakavien terveyteen liittyvien asioiden kanssa.

Kommentoi

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *