Anthony de Carvalho Panthersin peräsimeen

Gridiron Staff 12.11.2012 11:09 Yksi kommentti

Pitkään Suomessa vaikuttanut konkarivalmentaja aloittaa tehtävässään välittömästi.

Yhden voiton viime kauden II-divisioonassa ottanut tulokasjoukkue uskoo uuden päävalmentajan tehostavan huomattavasti joukkueen toimintaa.

– Parannus viimekauden valmennustilanteeseen on merkittävä ja saamme selkeän vision siitä, mihin suuntaan joukkueemme kehittyy pelillisesti seuraavina vuosina. Pantherssissa pelaa paljon nuoria ja vielä suhteellisen kokemattomia pelaajia, joten ammattitaitoinen valmennus on erityisen tärkeää, kommentoi Panthersin puheenjohtaja Joni Viitanen seuran nettisivuilla.

Noin 20 vuotta Suomessa asunut De Carvalho on toiminut aiemmin mm. Tampere Saintsin, Kuopio Steelersin ja Helsinki Wolverinesin päävalmentajana. Saintsia vuosituhannen vaihteessa valmentanut De Carvalho palasi tamperelaisjoukkueen ruoriin liigakausille 2008-2009, mutta menestys jäi puuttumaan. De Carvalhon alaisuudessa joukkue voitti kahdessa vuodessa vain kaksi ottelua.

Kommentoi

  • hahah, triple optionia erittäin huonolla menestyksellä :D
    Perusfutiksen taso kylläkin varmaan nousee… blocking and tackling…

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *