ECG kakkoseen

Gridiron Staff 14.10.2012 11:19 Ei kommentteja

Kaudella 2012 ykkösessä pelannut East City Giants ilmoittautuu ensi kaudeksi takaisiin alemmalle sarjatasolle.

Vaikka joukkue hävisi kesällä kaikki ottelunsa, päätöstä ensi kauden sarjatasosta ei tehty hätäisesti.

– I-divisioonassa jatkaminen olisi periaatteessa liiton sääntöjen puitteissa ollut mahdollista, mikäli muiden sarjaan hakevien joukossa ei olisi ollut suoraan kaikkia divisioonakriteerejä täyttävää joukkuetta. Kaikkien tiedossa olevien seikkojen valossa oli kuitenkin järkevämpää lähteä jälleenrakentamaan kilpailutoimintaa II-divisioonassa, ECG:n Stefan “Eti” Karkulahti toteaa seuran sivuilla.

Karkulahti myöntää, että ilman amerikkalaisvahvistuksia kauteen lähteminen vaikutti negatiivisesti joukkueen moraaliin kauden aikana. ECG kärsi useita varsin suurinumeroisia tappioita kauden mittaan. Päätös II-divisioonapaikasta onkin tässä vaiheessa ainut oikea.

East City Giants on tullut tunnetuksi laadukkaasta talviharjoittelustaan, joka jatkuu myös tulevana talvena. Moni Giantsin jenkkifutiskoulussa vuonna 2010 lajin aloittanut pelaaja on herättänyt Vaahteraliiga- ja I-divisioonajoukkueiden mielenkiinnon.

Lue lisää seuran kotisivuilta!

Kommentoi

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *