Ja sarjapaikat 2013 menevät….

jefumaster 23.9.2012 13:20 2 kommenttia

Seurojen ilmoittautumisten takaraja SAJL:n alaisiin Vaahteraliigaan, sekä I-divisioonaan kaudelle on 1.10.2012. Ilmoittautumisten jälkeen tarkastellaan vielä seurojen lisenssikriteerien täyttämisiä.

Syyskauden suurin spekuloinnin kohde koskee Vaahteraliigaa. Helsinki 69ers on jo hyvissä ajoin ilmoittanut hakevansa liigapaikkaa. Sarjan jumbona kaksi viimeistä kautta sinnitelleen Trojansin aikeet eivät vielä ole selvillä. Mikäli turkulaiset päättävät hakea edelleen liigalisenssiä, aiheutuu asiasta tiukka kabinettikamppailu. Edellä mainittujen joukkueiden ohella sarjakelpoisuutta on spekuloitu myös Northern Lightsin osalta. Oululaisten kausi 2012 oli täynnä vastoinkäymisiä, eikä voimavarojen jakaminen kahteen joukkueeseen onnistunut täysin Strömssön käsikirjan mukaisesti.

Turun Amerikkalainen Jalkapallo ry pitää sääntömääräisen syyskokouksensa keskiviikkona 3. lokakuuta. Seuran nettisivut kertovat sarjapaikan olevan kokouksen agendalla:

– Kokouksessa muun muassa valitaan puheenjohtaja ja johtokunta, vahvistetaan talousarvio vuodelle 2013 sekä esitellään kaudelle 2013 valittu sarjataso.

Kokouskutsun perusteella on vaikea tehdä varmoja johtopäätöksiä Trojans-päättäjien valinnoista ennakkoon. Joka tapauksessa seuran syyskokous pidetään kaksi päivää sarjailmoittautumisten takarajan jälkeen eli jäsenäänestykseen troijalaiset eivät asian tiimoilta ole ryhtymässä. Turussa jenkkifutiksen jatkuvuus on varmistettu laajan juniorityön ansiosta pitkälle tulevaisuuteen, mutta olisiko nyt aika rakentaa palikat taas paikalleen sarjaporrasta alempana.

Divari viidellä, kuudella tai jopa kahdeksalla?

I-divisioonan osalta spekulointiin liittyy yllä mainittu kamppailu Vaahteraliigan lisenssistä. Oletettavissa lienee kuitenkin se, että jompikumpi mustapaitaisista joukkueista pelaa kaudella 2013 divisioonassa. Divaria on tahkottu viimeisten vuosien aikana pääosin joko kuudella, tai viidellä joukkueella. Valtakunnallisen lajikehityksen näkökulmasta olisi toivottavaa, että sarjassa olisi Vaahteraliigan lailla kahdeksan joukkuetta. Tämä asetelma on divisioonassa koettu viimeksi vuonna 2006.

Kaudella 2012 divarissa pelanneista joukkueista ECG:n lienee syytä hakea vauhtia edelleen II-divisioonasta. Nuori joukkue ei ollut vielä valmis I-divisioonan vauhtiin. Itä-helsinkiläiset pelasivat kautensa ainoana divarijoukkueena ilman amerikkalaisvahvistuksia. Kokeneemmalla kokoonpanolla tämä olisi saattanut olla paikallaan, mutta nuorelle joukkueelle pelaaminen amerikkalaisvahvistettuja kilpailijoitaan vastaan ei ollut paras mahdollinen strategia.

ECG:n ohella myös Sipoo Bulldogsin kannattaa harkita pariin otteeseen jatkon suunnitelmiaan. Joukkue onnistui voittamaan kaudella 2012 ainoastaan itseään heikomman ECG:n kahdesti, joten ihan itsestään selvyytenä joukkueen jatkoa ykkösessä ei kannata pitää. Bulldogs on pitänyt oman sääntömääräisen syyskokouksen lauantaina 22. syyskuuta, eikä kokouksen sisällöstä sarjapaikan osalta ole tihkunut tietoja julkisuuteen. Oletan Sipoon kuitenkin jatkavan valitsemallaan tiellä I-divisioonassa.

Veikkaus liigajoukkueista 2013:

Oma täysin subjektiivinen veikkaukseni liigajoukkueista kaudelle 2013 on seuraava:

 • Helsinki Roosters
 • Helsinki Wolverines
 • Seinäjoki Crocodiles
 • Porvoo Butchers
 • Jyväskylä Jaguaarit
 • Vantaa Taft
 • Oulu Northern Lights
 • Helsinki 69ers

Eriäviä mielipiteitä oheiseen saattaa tulla Oulusta, Turusta sekä Kouvolastakin. Reilun parin viikon päästä tiedämme asetelmista enemmän.

Veikkaus I-divisioonan joukkueista 2013:

Samalta täysin mielivaltaiselta pohjaltani veikkaan I-divisioonaan seuraavia seuroja:

 • Turku Trojans
 • Pori Bears
 • Nokia Ghosthunters
 • Kouvola Indians
 • Sipoo Bulldogs
 • Hyvinkää Falcons

Lisäksi toivoisin listalle jokerikortteina

 • Tampere Saints
 • Kuopio Steelers

Yllä oleva herättänee vahvoja mielipiteitä suuntaan jos toiseen. Koska olen kirjoittanut artikkelin kirjoituspöytätyönä ilman kontakteja mainittuihin spekuloinnin kohteena oleviin seuroihin, voivat asianosaiset ottaa kantaa aiheeseen alla olevan palautepalstan avulla.

Mainittakoon vielä että Eurobowl-taisteluihin ilmoittautumisten takarajana on tänä vuonna 31. lokakuuta. Jännityksen kohteena on se, ilmoittautuuko sarjaan 0, 1 tai 2 joukkuetta Suomesta?

Kiitos etukäteen!

Avatar

jefumaster

Yli kolmekymmentä vuotta suomalaisen jenkkifutiksen äärellä, sisällä ja ulkona, sisäpiirissä ja oppositiossa, kentällä, laidalla ja raitapaidassa. Tuolla perspektiivillä tarkastelen kotimaisen jenkkifutiksen ilmiöitä.

Muita kirjoituksia samalta kirjoittajalta:

Kommentoi

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *