Pitkään I-divisioonassa pelannut Helsinki 69ers on ilmoittanut hakevansa liigapaikkaa kaudelle 2013.
Spagettimaljan tällä kaudella voittanut helsinkiläisjoukkue on jo tiedottanut SAJL:a aikomuksestaan pyrkiä Vaahteraliigaan ensi kaudelle. Virallisia papereita ei ole vielä toimitettu, mutta päätös seuran sisällä on tehty. Rohkea ratkaisu vaatii myös kehitystä organisaatiotasolla, vaikkei liigapaikka toki vielä olekaan varma.
– Organisaation pitää kasvaa, pelaajaringin täytyy kasvaa, 69ersin Jukka Rantala kertoo.
– Kaikkien täytyy ottaa lisää vastuuta. Alamme kuitenkin valmistautua kauteen samalla tavalla kuin aiemminkin. Odotellaan muutama kuukausi. Joulukuussa ollaan jo viisaampia, ja tammikuussa tiedetään varmasti.
Jaettaessa liigalisenssejä I-divisioonan voittaja on Vaahteraliigan viimeiseksi jäänyttä joukkuetta tavallisesti edellä. Aivan niin yksinkertainen ei prosessi kuitenkaan ole, sillä seurat voivat saada rangaistuksia täyttämättä jääneistä velvoitteista tai muista laiminlyönneistä. Myös seurojen juniorijoukkueiden määrä vaikuttaa asiaan.
69ersin päätös hakea paikkaa on kuitenkin mielenkiintoinen tieto tässä vaiheessa syksyä. Kannattaa muistaa, että tietojemme mukaan edes liigan ensi kauden joukkuemäärä ei ole tässä vaiheessa syksyä kirkossa kuulutettu. Seuraamme tilanteen kehittymistä syksyn mittaan. Sillä välin tulevaa liigakautta on toki täysin luvallista spekuloida… :)
Kommentoi
Kirjaudu sisään