Ahmat raateli Trojansin miinusjaardeille

jefumaster 14.8.2012 9:21 19 kommenttia

(1-9)

00

(9-1)

70
1 2  
0 0 0
35 35 70

13.08.2012 klo 18:30 Turku

Runkosarjan viimeisessä ottelussa oli ennakkoasetelmiaan enemmän tunnelmaa. Eniten jännitettiin sitä, oliko kyseessä Trojansin toistaiseksi viimeinen ottelu liigatasolla.

Ottelussa oli myös kilpailullista panosta. Wolverinesin oli voitettava ottelu saavuttaakseen joukkueen havitteleman runkosarjan ykkössijan. Tämän aiheen jännittäminen päättyi ensimmäisen draivin toisen pelin jälkeen, kun Wolvojen pelinrakentaja Cedric Johnson heitti Tuomas Huuskon maalialueelle puolen minuutin pelaamisen jälkeen. Koko ottelu oli taputeltu valmiiksi ensimmäisen neljänneksen jälkeen Wolverinesin tahkottua taululle pääasiasiassa heittopeleillä lukemat 28-0. Ottelun tapahtumia kuvaa hyvin joukkueiden ottelussa etenemät jaardit Wolverines 550, Trojans -20. Ottelu oli kauden ainoa liigakamppailu, jossa toinen joukkueista eteni nettojaardeissa takapakkia. (Tältä istumalta en muista kuinka monta miinusjaardista ottelua vaahteraliigassa on pelattu koko sen historian aikana?)

SAJL:n otteluennakossa Wolverines-valmentaja Janne Seppä kertoi vyöryttävänsä kentälle lähes kaikki sairastuvalla kolhujaan parannelleet ahmat. Aiemmin kerrottujen lisäksi kentälle palasi ennakko-odotuksista poiketen myös pitkään polviongelmiensa kanssa toipilaana ollut Efe Ewvaraye. Kun vielä ottelussa ensi tuntumaa Vaahteraliiga-vauhtiin haki takakentälle rekrytoitu Kanadan maajoukkuetakamies Alexander Hoad, oli Wolverines-puolustus iskukyvyltään sillä tasolla, jota kauden alussa odoteltiin. Trojans onnistui etenemään 21 juoksu yrityksellään ainoastaan 5 jaardia eteenpäin ja 61 jaardia takapakkia. Murtuneen kätensä loppupeleihin parantanut Kalle da Silva puhkui peli-iloa taklaten heti joukkueensa suurimman tilastoluvun, sekä kantamalla iskemänsä fumblen vastustajan maalialueelle TD:n arvoisesti.

Trojansille kauden viimeinen ottelu sujui murheellisissa merkeissä. Ennen niin aktiivinen yleisökään ei jaksanut enää Yläkentälle kavuta. Paikalle saapui kauden pienin katsomo, 211 innokkainta Trojans-fania. Jos jotain positiivista pelistä hakee, todettakoon, että pelinrakentaja Joonas Andersson ei heittänyt ottelussa yhtään syötönkatkoa. Vastavuoroisesti Wolvojen Johnson heitti pallon kahdesti troijalaisten hyppysiin. Trojansin otteluraportissa kuvataan maanantai-illan peliä katkeraan sävyyn, mutta osuvasti:

Kyseessä saattoi olla Trojansin yhtäjaksoisesti 25-vuotta jatkuneen vaahteraliigataipaleen toistaiseksi viimeinen ottelu pääsarjatasolla.

-Vaahteraliigan runkosarjan päätösottelu Turun urheilupuiston yläkentällä täytti lähes henkirikoksen tunnusmerkistön, kun Helsinki Wolverines käytti Turku Trojansia nyrkkeilysäkkinään harjoitellessaan tulevaan välieräotteluunsa. Ehkä vähempikin teurastus olisi riittänyt, sillä vajaamiehisestä joukkueesta ei ollut missään vaiheessa Wolverinesin voiton uhkaajaksi. Loppulukemat 0-70 olivat melkeinpä maassa makaavan potkimista.

Happamansävyisen ja itse-ironisen tekstin ymmärtää, koska kyseessä saattoi olla Trojansin yhtäjaksoisesti 25-vuotta jatkuneen vaahteraliigataipaleen toistaiseksi viimeinen ottelu pääsarjatasolla. Sarjajumbon asema oli selvä jo ennen ottelua ja jatkon sarjataso ratkeaa kabineteissa liigalisenssien hakuprosessien selkiytyessä. Trojansin kauden 2012 kohokohdaksi jää voitto Northern Lighsista heinäkuun lopulla.

Maanantaina joukkueen otteissa näkyi myös häivähdys paremmasta. Troijalaisten parhaana pelaajana ottelussa palkitiin B-juniori-ikäinen Teemu Thorström, joka viiden taklauksensa ohella nappasi kiinni yhden Cedric Johnsonin roiskaisuista. Toinen syötönkatkossa onnistunut turkulainen oli jenkkivahvistus Sadat Chambers. Hyökkääjistä parhaaseen saldoon ylsi laitahyökkääjä Juuso Mäkinen. Kolmella kiinniotollaan hän kuljetti palloa eteenpäin 46 jaardin matkan.

Wolverinesin puolustuksen koordinaattori Mark Garza ei suosiolla hyväksynyt turkulaisten näkemystä siitä miten peli olisi voitu pelata:

– Everyone in the league knows that we have a 10 game schedule. We came into the game just like every week trying to get better. We got some players back that have been on injury reserve (Efe, Kalle) and our relentless pursuit and execution of our job assignments have been improving every week. Performance is what you do when it´s show time.

Puolustuksen uusinta vahvistusta, Hoadia Garza kommentoi pelin jälkeen tyytyväisenä:

-Alex is a good fit with the team. He was able to contribute on defense and also special teams.

“Performance is what you do when it´s show time” (Mark Garza)

Wolverines käytti viimeistä sarjakierrosta puhtaasti harjoittelemiseen. Aivan otsa rypyssä ahmalauma ei peliä loppuun saattanut, vaikka Trojans-raportista sellaisen kuvan saattaa saada. Kahden viimeisen neljänneksen ajan helsinkiläiset peluuttivat pelinrakentajanaan kakkosmiestään Stephen Stokesia. QB-harjoittelu saattoi maksaa ottelun TEHO-Sport pelaajana palkitulle Stokesille runkosarjan etenemiskuninkaan tittelin. Vaikka amerikkalainen nakutti kolmen TD:n ohella 128 jaardia juosten, meni jaardikuninkaan titteli Roostersin Henri Jussilalle, joka samanaikaisesti pelatussa Butchers-ottelussa eteni kuninkuuteen tarvittavat 57 juoksujaardia voittaen Stokesin kokonaistilastossa 15 jaardilla. Kaudella 2012 kukaan liigan keskushyökkääjistä ei ylittänyt 1000 jaardin rajaa.

Wolverines sai pitkästä aikaan kentälle lähes parhaan rosterinsa ja pelituntumaa pyrittiin antamaan loukkaantumisten takia pitkään sivurajalla seisoneille pelaajille. Suurimmat buuaukset vierailijat keräsivätkin itselleen harjoitellessaan lyhyttä aloituspotkua yhdeksännen TD:sä kick offissa. Ottelun kulkuun sopii hyvin se, että joukkue onnistui kaappaamaan pallon haltuunsa tilanteesta.

Kahdessa viimeisessä ottelussaan, Wolverines on antanut liigatuntumaa kakkosjoukkueensa keskushyökkääjä-tähdelle Sebastian Sagnelle. Nuori runningback on kiittänyt saamastaan peliajasta ja edennyt kentällä lähes 10 jaardin juoksukeskiarvolla Northern Lightsia ja Trojansia vastaan pelaamissaan otteluissa. Maanantaina Sagnen näyttävin lähes 50 jaardinen juoksu pyyhittiin pois tilastoista Karri Kuuttilan kiinnipito-rangaistuksen liputuksella. Sagnen ohella sisäänajoa tapahtuu myös joukkueen puolustuksen puolella. Ari Päivärinnalle on annettu peliaikaa nimekkäämpien tukimiesten rinnalla kauden viimeisissä peleissä

Wolverinesin peli on tuloksellisuudestaan huolimatta kaukana valmiista. Turussa joukkue syyllistyi alkukaudella nähtyihin synteihinsä, turhiin rangaistuksiin. Yhteensä 155 jaardia takapakkia saattaa ketä tahansa muuta vastustajaa vastaan merkitä tappiota, eikä 9 rangaistuksen tihentymä ole missään nimessä hyväksyttävää ainakaan tulevissa play off peleissä. Janne Sepällä ja Mark Garzalla on vielä suuri työ joukkueensa hermokontrollin ja tunnetilan virittämisessä. Mikäli joukkue saa rosteriinsa maanantaina huilanneet Anssi Nevalaisen, Matti Vainisen, sekä Oskari Halttusen, alkaa paketti kuitenkin olla valmis mestaruuden puolustamiseen.

Runkosarjan voittajana Wolverines valitsi itselleen vaihtoehtoisista välieräpäivistä lauantain. Joukkue kohtaa runkosarjan neljänteen sijaan yltäneen Porvoon Butchersin kotikentällään Velodromilla 18. elokuuta klo 15.00. Ottaen huomioon ainoastaan neljän päivän valmistautumisajan knock out-otteluun, oli maanantain peluutus vain ymmärrettävää. Turku-ottelu oli kauden viimeisiä täysivauhtisia harjoituksia joukkueelle.

Ottelun tilastot:

Avatar

jefumaster

Yli kolmekymmentä vuotta suomalaisen jenkkifutiksen äärellä, sisällä ja ulkona, sisäpiirissä ja oppositiossa, kentällä, laidalla ja raitapaidassa. Tuolla perspektiivillä tarkastelen kotimaisen jenkkifutiksen ilmiöitä.

Muita kirjoituksia samalta kirjoittajalta:

Kommentoi

 • Sagne pelaa molemmissa Wolverinesin joukkueissa?

 • Ainakin Lauantaina pelasi Oakmenia vastaan, taisi juosta 2 maalia.

 • Jos yllä mainitut tekstit pitävät paikaansa, niin Ahmat pelauttivat edustuskelvotonta pelaajaa. Turkkulaiset voisivat hakea 30-0 voittoa ja Ahmat menettäisivät runkosarjan voiton?

 • Luulisi kyllä että Trojans olisi sen verran helppo vastus, ettei tarvisi peluuttaa edustuskelvotota nuorta pelaajaa? Toisaalta taas, jos pelaaja onkin ollut edustuskelvoton Oakmen pelissä, nousee Oakmen voitolla salosta pudotuspeleihin. Olenko väärässä vai oliko Sagne mukana pelamassa myös Oulussa edustusjoukkueen mukana?

 • No niin, ei se nyt noin taida mennä. Säännöt sanovat näin:

  SAJL KILPAILUSÄÄNNÖT 2012

  IV.A.3. Edustusoikeus seuran muissa joukkueissa

  …Pelaajalla on oikeus, menettämättä edustuskelpoisuuttaan rekisteröintijoukkueessaan, pelata kaksi (2) ottelua seuran muussa ylemmälle sarjatasolle osallistuvassa joukkueessa, kuin siinä mihin hänet on reisteröity. Seuransa alemman sarjatason joukkueessa hänellä ei ole oikeutta pelata. Tämä määräys ei koske nuorten sarjoja…

  Erilaiset aikarajat otteluiden välissä, sekä rekisteröinti velvollisuudet siirtojen yhteydessä koskevat lähinnä farmisopimuksen parissa olevia pelaajia. Oman II-joukkueen kanssa operointi on siis joustavampaa kuin kahden eri seuran solmiman farmi-diilin mahdollisuudet.

 • En osaa sanoa tästä tapauksesta juuta enkä jaata, mutta olen käsittänyt että samana viikonloppuna ei saa pelata kahta aikuisten sarjojen jenkkifutismatsia, vaikka olis mikä. Saa valaista jos näin ei asia aina olekaan.

 • Trojans peli oli maanantaina, ei viikonloppuna.

 • SAJL:n ilpailusäännöissä 2012 (17.12.2011) ei ole mainittu karenssiaikoja saman seuran sisällä tapahtuville alhaalta ylös-pelaajasiirroille, vaikka kuinka sitä yrittää sieltä etsiä. Wolverines ilmeisesti peluutti Sagnea runkosarjan 2 viimeisessä ottelussa saadakseen hänelle osallistumisoikeuden myös liigan play off-peleihin. Pleijari-rosteriin päästäkseen pelaajalla täytyy olla kaksi kirjausta runkosarjan pelaajalistoilla.

 • Wolvot on käyttäneet runkosarjan aikana rosterissaan noita lupaavia kakkosensa pelaajia vaadittavat 2 matsia, että nimiä voi käyttää rosterissa mitalpeleissä. Sagnen lisäksi tällaisia ovat olleet mm. Eskelinen ja Puskala. Ihan fiksua ja ennakoivaa toimintaa.

 • IV.A.3. Edustusoikeus seuran muissa joukkueissa
  Pelaaja voi vaihtaa joukkuetta seuran sisällä vain, jos hänet on rekisteröity pelaajaksi johonkin
  seuran joukkueista 29.4. mennessä.
  Pelaajalla on oikeus, menettämättä edustuskelpoisuuttaan rekisteröintijoukkueessaan, pelata
  kaksi (2) ottelua seuran muussa ylemmälle sarjatasolle osallistuvassa joukkueessa, kuin siinä
  mihin hänet on rekisteröity. Seuransa alemman sarjatason joukkueessa hänellä ei ole oikeutta
  pelata. Tämä määräys ei koske nuorten sarjoja.
  Pelaajan siirtyessä seuran alemman tason joukkueeseen, ei pelaajalla ole oikeutta siirtyä seuran
  ylemmälle sarjatasolle osallistuvaan joukkueessa, ellei siirtoa tehdä ennen kuin ylemmän
  sarjatason joukkueen siirtoa koskevat aikarajat umpeutuvat kyseisenä kilpailukautena.

 • Mikä on tuon listan löydös ?

 • Tarkoittaako tämä kaikki nuoren Sagnen osalta sitä , että jos kaveri on liiga-Wolvojen rosterissa 18.08. niin hänellä ei ole asiaa kakkos-Wolvojen pudotuspeleihin? Vai miten asiaa pitäisi tulkita?
  Se olisi selkeä menetys kakkosjoukkueelle – Sagne kun on tosi vikkelä veijari.

 • Luuletko, että tuolla on oikeasti merkitystä Wolvojen näkökulmasta. kakosjoukkue on hoitanut hommansa jos sieltä pari kykyä kaudesta voidaan nostaa pelaavaan ykkösen kokoonpanon.

 • Tomperi varmaan meinasi tuota kohtaa sillä pelien välillä:

  KILPAILUSÄÄNÖT 2012
  II.B.9. Otteluiden väli
  Liiton viralliset sarjat on järjestettävä siten, että joukkueiden pelipäivien välillä on vähintään neljä
  (4) vuorokautta. Liittohallitus voi painavista syistä myöntää luvan poiketa tästä määräyksestä.
  Tähän vaaditaan kuitenkin molempien joukkueiden suostumus.

  Miesten II-divisioonaa alemmilla sarjatasoilla, naisten ja nuorten sarjoissa voidaan otteluita pelata
  myös lyhennetyllä peliajalla turnausmuotoisena.

 • Liiton tänään julkaisemista kausiennätyksistä löytyi vastaus siihen, oliko Trojansin -20 jaardia uusi ottelukohtainen liigaennätys. Ei ollut. Wolverines onnistui 3.6.2007 rypistämään Rajaritarien hyökkäyksen lukemiin -22 joten eilinen lienee kaikkien aikojen toiseksi heikoin hyökkäyssuoritus

 • Jones: Toki sillä on väliä niille Wol2 pelaajille, jotka seuran edustusjoukkueen ohella toivovat menestystä myös itselleen pelikentillä. :)

 • Taasko edustuskelvoton pelaaja Wolvoilla? Tää on jo tauti…

 • Ei kun taas lukutaidoton kirjoittaja…

 • Ainut tauti tässä on Trojans. Kuinka liiga kelvoton jengi voi vuodesta toiseen päästä liigaan pelaamaan? Jokohan tänä vuonna on sikariportaassa sen verran munaa, että realiteetit voittavat ja Turku aloittaa muutaman vuoden vauhdin haun divarista, vaikka kakkosesta saakka.

Leave a reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *