Oulu Northern Lights II nappasi kauden toisen voittonsa päihittämällä Joensuu Wolvesin Oulussa harvinaisella luovutuksella.
Vaikka ottelu päättyikin lopulta luovutukseen, ennen ottelua peli aiottiin pelata aivan tavalliseen tapaan. Wolves oli saanut pelimatkalle mukaan 13 pelaajaa, jotka saivat vastaansa Northern Lightsin II:n osapuilleen samankokoisen joukkueen. Lights II:n Hannu Kullas sai edettyä kiertopeleillä mukavia siivuja ja johdattikin joukkueensa kolmen maalin johtoasemaan toisella neljänneksellä. Wolveskin onnistui avausjaksolla maalinteossa kaksi kertaa heittopeleillä.
Viisi minuuttia ennen puoliajan päättymistä Wolvesin pelinrakentaja kuitenkin joutui taklatuksi ja loukkasi itsensä sen verran vakavasti, ettei hän pystynyt enää jatkamaan peliä. Wolves pelasi hyökkäysvuoron loppuun, mutta päätti sen jälkeen jättää ottelun sikseen. Perusteena päätökselle toimi se, että mukana olleista pelaajista peräti yhdeksän oli linjamiehiä. Wolvesilta loppuivat yksinkertaisesti pienemmät pelaajat kesken.
Northern Lights II:n kannalta tilanne oli harmillinen, sillä joukkue oli saanut otteluun kutakuinkin täyden kokoonpanonsa, ja kaikki pelaajat saivat pelata omilla pelipaikoillaan. Juoksupeli toimi koko ottelun ajan. Wolvesin kookkailla pelaajilla oli vaikeuksia saada Kullaksen kaltaista pikakiituria kiinni laidalta. Lights II:n laitahyökkääjät Jaakko Mattila ja Henri Mustakangas tarjosivat hyvillä blokeillaan riittävästi tilaa Lightsin juoksuhyökkäykselle.
– Harmi, että matsi jäi kesken, Lights II:n Teemu Pahkala kertoi.
– Ottelu oli kuitenkin tasaväkinen, ja oikeastaan toinen peli tällä kaudella missä oli jotain järkeä, Pahkala viittasi oululaisten Pirates-voittoon kesäkuussa. Kaikki muut ottelut Lights II on ottanut selkään antaumuksella.
Joensuu Wolves ja Northern Lights II ovat koko kauden taistelleet hyvinkin samanlaisten ongelmien kanssa. Kaikesta päätellen Oulussa ei ensi vuonna enää II-divisioonajoukkuetta nähdä, niin koville tämänkin kauden läpivienti on toistaiseksi osoittautunut. Lights II:n pelaajisto sulautetaan vuoden viisaampana todennäköisesti edustusjoukkueen harjoitusvahvuuteen. Wolvesin tilanne sen sijaan on hankalampi. Mikä on jenkkifutiksen tulevaisuus Joensuussa tämän kauden mahalaskun jälkeen? Ellei loppukaudella tapahdu ihmeitä, Wolvesin ainoa voitto koko kaudella tuli luovutuksella avauskierroksella.
Kommentoi
Kirjaudu sisään