Europlayers-sivusto on julkaissut oman ranking-listansa Eurooppalaisista seurajoukkueista. Listan kärki on EFAF:n rankingin kanssa identtinen. Euroopan ykkönen on Vienna Vikings.
EFAF julkaisee oman rankinginsa niiden joukkueiden osalta, jotka osallistuvat Euroopan liiton kansainvälisiin seurajoukkueiden turnauksiin kauden aikana. Europlayers-sivuston rankigit perustuvat yksittäisten asiantuntijoiden näkemyksiin. Europlayers-lista viiden parhaan osalta on seuraavanlainen:
- Raifeissen Vikings Vienna (Itävalta)
- Swarco Raiders Tirol (Itävalta)
- Kiel Baltic Hurricanes (Saksa)
- Calanda Broncos (Sveitsi)
- Schwäbisch Hall Unicorns (Saksa)
Europlayers-listan laatija norjalainen Jarle Magnus Henriksen on rankannut EFAF-listalta puuttuvan saksalaisen Kielin maanosan kolmanneksi parhaaksi joukkueeksi. Calanda Broncos on molemmilla listoilla neljäntenä. Suomalaisista joukkueista listalle on yltänyt ainoastaan EFL-karsintoihin osallistunut Wolverines. Europlayersin listalla Ahmat löytyvät sijalta 18. EFAF:n listoilla joukkue oli rankattu kymmenenneksi.
Europlayers julkaisee rankingiaan kahden viikon välein.
Kommentoi
Kirjaudu sisään